zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie spojówek to schorzenie, które dotyka sporą ilość osób i to w każdym wieku. Objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, które okazuje się nad wyraz uciążliwe i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Może zostać wywołane przez wirusy, bakterie, zespół suchego oka lub alergeny. Jak leczyć zapalenie spojówek i jak łagodzić towarzyszące mu dolegliwości przy pomocy domowych sposobów? Odpowiedzi udzielamy w dalszej części artykułu.

Zapalenie spojówek – leczenie i sposoby łagodzenia objawów

W większości przypadków leczenie zapalenia spojówek odbywa się przez stosowanie specjalnych leków w postaci kropli lub maści. W przypadku łagodnej postaci choroby wystarczy użyć środków, w których składzie pojawiają się wyciąg ze świetlika lub nagietka lekarskiego. Niemniej w razie braku poprawy należy zgłosić się do lekarza, który przepisze antybiotyki bądź leki antyalergiczne.

Oczywiście ważna jest też profilaktyka, dzięki której prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wyraźnie się zmniejszy. Jakie środki prewencyjne warto zastosować? Przede wszystkim należy dbać o higienę oczu (w szczególności dotyczy to osób noszących soczewki kontaktowe), wysypiać się, unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach, stosować krople nawilżające tzw. sztuczne łzy, a podczas pływania w basenie zakładać okulary, które ochronią oczy przed podrażnieniami wywołanymi przez zawarty w wodzie chlor.

Co więcej, zapalenie spojówek będzie przebiegać łagodniej i być może szybciej ustąpi, gdy zastosujesz kilka sprawdzonych domowych sposobów. Jakich? Kilka z nich podajemy poniżej:

  1. zrób okład z lodu,
  2. przemywaj oczy ostudzonym naparem z kolendry lub nasion kopru,
  3. wykonaj kompres z nasączonych w naparze z nagietka lub olejku z aloesu płatków kosmetycznych,
  4. połóż ostudzone torebki herbaty rumiankowej na oczach,
  5. przetrzyj oczy wacikiem nasączonym ciepłym mlekiem z miodem.

Jak widać zapalenie spojówek można skutecznie leczyć (więcej o tym schorzeniu dowiesz się na www.poradnikzdrowie.pl) trzeba tylko sięgnąć po odpowiednie medykamenty i zasięgnąć porady lekarza.