Zagrożenia zimą

Zagrożenia zimą – ochrona oczu

Zagrożenia zimą – możliwe problemy

Zima to niezwykle piękna pora roku, w której możemy naprawdę cieszyć się urokiem przyrody. Dla wielu osób nie ma przecież piękniejszego widoku od ośnieżonych szczytów górskich w promieniach zimowego słońca. Mimo, że wydaje iż zagrożenia zimą są głównie związane ze śniegiem i mrozem wcale tak nie jest. Poza takimi typowymi zagrożeniami jak: niskie temperatury, możliwość wychłodzenia organizmu, szkodliwe działanie mrozu i wiatru na stan naszej skóry, a także na stan naszych oczu mamy szereg bardziej ogólnych i zewnętrznych zagrożeń takich jak: oblodzone i zaśnieżone drogi czy lawiny górskie. Te typowe zagrożenia zimowe nie uwzględnią jeszcze jednego bardzo ważnego, a często bagatelizowanego, chodzi mianowicie o szkodliwe działanie promieni słonecznych. Na czym polega szkodliwe działanie promieni słonecznych w zimie?

Zagrożenia zimą związane z promieniami słonecznymi to przede wszystkim szkodliwy wpływ promieni, które odbijają się od śniegu. Poza zwykłymi promieniami, które także mogą uszkodzić nasz wzrok takie odbite promienie mogą naprawdę wyrządzić dużą krzywdę. O co chodzi, dlaczego takie promienie mogą być tak niebezpieczne? Przede wszystkim odbite promienie słoneczne padają pod nietypowym kątem, dlatego też mogą zaszkodzić większej części oczu, również z tego powodu trudniej skutecznie ochronić oczy. Poza tym, odbite promienie mają niejako podwójną moc, która może spowodować uszkodzenie siatkówki a nawet krótkotrwałą tak zwaną zimową ślepotę. Niestety tego typu zagrożenia zimą są często lekceważone. A wiadomo przecież, że długotrwała ekspozycja na szkodliwe działanie promieni słonecznych może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Jak się chronić?

Zagrożenia zimą – jak się chronić

Zagrożenia zimą, nawet te na pierwszy rzut oka mało poważne, nigdy nie powinny być lekceważone. Należy je zawsze wziąć pod uwagę i zadbać o odpowiednią ochronę. Dobrym pomysłem są z pewnością zimowe okulary przeciwsłoneczne. Co ważne, tego typu okulary są specjalnie wyprofilowane dlatego mamy pewność, że ochronią nas przed odbitym promieniowaniem. Wysokie filtry UV gwarantują także skuteczną ochronę przed szkodliwym blaskiem.