Wzrok i oczy – najczęstsze mity na temat ich ochrony i chorób
Nieprawdziwe informacje pojawiają się w związku z przeróżnymi tematami. Dotyczą także wzroku, dotykających go chorób i dbania o oczy. Chcesz wiedzieć jakie mity wokół nich narosły? Jeżeli tak, to zachęcam cię do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.
Wzrok i oczy – mity, o których nieraz usłyszysz:
- Dzieci nie powinny nosić soczewek, bo to hamuje rozwój gałki ocznej.
- Do noszenia soczewek powstają groźne choroby oczu, a rogówka staje się niedotleniona. Owszem, może do tego dojść, ale tylko wtedy, gdy soczewki nie są właściwie pielęgnowane i użytkowane.
- Okulary z soczewkami fotochromowymi mogą pełnić funkcję okularów przeciwsłonecznych.
- Brak noszenia okularów czy soczewek korygujących wadę wzroku sprawi, że oczy będą intensywniej pracowały, a problem z widzeniem zacznie się cofać.
- Okulary z filtrem antyrefleksyjnym chronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez ekran monitora.
- Patrzenie na ekran telewizora lub czytanie przy przytłumionym świetle może pogorszyć wzrok. Prawda jest taka, że takie postępowanie przyczynia się do jego zmęczenia, ale w żaden sposób nie wpływa na sprawność narządu wzroku i nie wpływa na jego dobrą kondycję.
- Trzymanie książki w czasie czytania zbyt blisko oczu może uszkodzić wzrok lub spowodować krótkowzroczność. Wręcz przeciwnie – może być właśnie objawem rozwoju krótkowzroczności i problemów z widzeniem.
- Częste spoglądanie w kierunku słońca, oczywiście bez założonych okularów przeciwsłonecznych, może uszkodzić oczy.
- Świecenie nocnej lampki może spowodować u dziecka rozwój krótkowzroczności.
- Korzystanie z okularów o zbyt silnych soczewkach może osłabić wzrok.
- Zez u dzieci znika samoistnie. Rzeczywiście dzieje się tak w przypadku zeza pozornego, ale nie zbieżnego. Ten drugi wymaga leczenia u okulisty.
- Soczewki kontaktowe mogą się przedostać na tylną część gałki ocznej. Nie ma takiej możliwości (wyklucza ją budowa oka) i warto to zapamiętać!
- Zaćma jest chorobą nawrotową. Naturalnie nie jest to prawdą. Podczas operacji usuwa się ją wraz z soczewką, więc nie ma prawa pojawić się ponownie.
- Noszenie soczewek na basenie chroni oczy przed drobnoustrojami chorobotwórczymi obecnymi w wodzie.