23 czerwca 2018 | 01:41
Wirtualna rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość

VRO tym, że większość nowych zjawisk ma swoje plusy i minusy, nie trzeba nikogo przekonywać, podobnie jest z wirtualną rzeczywistością. Współcześnie nikt nie wyobraża już sobie życia bez internetu, portali społecznościowych, a co za tym idzie przenosi swoje kontakty personalne, a w zasadzie całe życie, do wirtualnej rzeczywistości. Jednak to właśnie rozwój tzw. wirtualnych gogli uważa się za najciekawszy i jednocześnie najniebezpieczniejszy wynalazek naszej generacji.

Gogle – zanurzeni w wirtualnej rzeczywistości

Gogle, czyli specjalne okulary przenoszące nas w wirtualną rzeczywistość nie są nowym zjawiskiem, jednak ich obecny rozwój jest zdumiewająco szybki i pozwala na całkowite zanurzenie się w innym świecie – zwanym wirtualną rzeczywistością. Warto uzmysłowić sobie, do czego będzie można wykorzystać takie zjawisko i jakie będzie niosło ze sobą konsekwencje.

Plusy wirtualnej rzeczywistości

Wbrew pozorom plusów wirtualnej rzeczywistości jest całkiem dużo. Gogle będziemy mogli wykorzystać np. w edukacji. Wyobraźcie sobie lekcje historii, w której uczeń będzie mógł obejrzeć bitwy czy ciekawe wydarzenia i samemu przeżyć je na własnej skórze. Podobnie będzie z przedmiotami ścisłymi, szczególnie warto będzie wykorzystać wirtualną rzeczywistość na zajęciach z fizyki, astronomii czy chemii. Wirtualną rzeczywistością zainteresowana jest również medycyna, obecnie wykorzystuje się to zjawisko w rehabilitacji czy w walce z fobiami. Wirtualna rzeczywistość będzie również dobrym otwarciem w szeroko pojętym biznesie. Na pewno łatwiej będzie sprzedać coś, co klient będzie mógł zobaczyć na własne oczy.

Minusy wirtualnej rzeczywistości

VR gogleNiestety minusy pojawiają się zawsze, podobnie jest z wirtualną rzeczywistością. Wirtualna rzeczywistość to nic innego jak całkowite przeniesienie się w alternatywny świat. Może to skutkować problemami młodych ludzi, którzy będą jeszcze bardziej uzależniać się od technologii i ciężko będzie im wyjść z takiego nałogu. Kolejnym problemem będzie na pewno mniejsza potrzeba na kontakty personalne w prawdziwej rzeczywistości. Jasno trzeba przyznać, że wirtualna rzeczywistość będzie światem wykreowanym przez konkretnych ludzi, których intencji niestety nie będziemy w stanie przewidzieć, dlatego ciężko będzie panować nad rozwojem tej dziedziny.

Czy potrzebna jest nam wirtualna rzeczywistość?

W przypadku wielu nowych rzeczy zawsze istnieje obawa, że skutki ich działalności mogą wywołać więcej problemów niż pożytku, takie same obawy dotyczą właśnie wirtualnej rzeczywistości. Jednak warto dać szansę technologii, która bez względu na nasze zdanie i tak będzie stale się rozwijać. Być może wyniknie z tego coś wartego uwagi.