13 lipca 2018 | 11:06

W jaki sposób pielęgnować okulary?

Jak dbać o okulary?

Okulary to modny dodatek, który pasuje do wszystkiego – zarówno do wieczorowej kreacji jak i niezobowiązującego, dziennego ubioru. Oczywiście, aby przez cały czas świetnie się prezentowały należy o nie odpowiednio dbać i prawidłowo je czyścić. Jakich zasad należy przestrzegać? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące ich pielęgnacji i użytkowania.

Czyszczenie okularów

Jeżeli chodzi o usuwanie zabrudzeń z okularów to należy bezwzględnie przestrzegać kilku następujących zasad. Soczewki powinno się wycierać na mokro, co pozwoli usunąć z nich zabrudzenia bez obaw o powstanie zarysowań. Najlepiej umieścić je na chwile pod ciepłą bieżącą wodą i spłukać z nich wszelkiego rodzaju drobinki kurzu i pyłu. Gdy to zrobimy, możemy przystąpić do polerowania szkieł. Do tego celu najlepiej używać bawełnianych lub jedwabnych ściereczek (te drugie często dołączane są do etui na okulary). Równie dobrze sprawdzą się też te wykonane z mikrofibry. Warto dodać, że soczewki powinno się wycierać, trzymając okulary za mostek. Dzięki temu oprawki nie wykrzywią się, a zauszniki nie uszkodzą.

Do mycia soczewek najlepiej używać specjalnych płynów lub delikatnych detergentów np. płynu do mycia naczyń, rozcieńczonego w niewielkiej ilości ciepłej wody. Oczywiście nie można zapomnieć o delikatnym wytarciu noska i oprawek, by usunąć z nich nagromadzony brud. Natomiast raz na jakiś czas warto przetrzeć wszystkie szpary i zakamarki patyczkiem kosmetycznym nasączonym w spirytusie. Pozwoli to pozbyć się z nich nagromadzonego tłuszczu, kurzu i bakterii.

Naturalnie czyszczenie okularów powinno się przeprowadzać regularnie i tak często jak tego wymagają. Należy jedynie pamiętać, by obchodzić się z nimi delikatnie.

Przechowywanie, zdejmowanie i naprawa

Kolejna bardzo ważne kwestia, która wpływa na stan techniczny okularów to ich zdejmowanie. Trzeba pamiętać, by zdejmować okulary dwoma rękoma, chwytając za oba zauszniki. W żadnym wypadku nie należy ich ściągać jedną ręką, ciągnąc np. za ramkę lub zausznik, bo wtedy można bardzo łatwo doprowadzić do ich wykrzywienia czy pęknięcia. W przypadku zakładania obowiązuje ta sama zasada – trzeba trzymać okulary w obu dłoniach. Jeżeli zaś chodzi o ich odkładanie to powinno się pamiętać o tym, by zarówno rozłożone, jak i złożone okulary odkładać górną częścią „do dołu”. Dzięki temu końcowa część zauszników nie będzie dotykała, a więc się nie odkształci. Poza tym powinno się bezwzględnie unikać pozostawiania ich w miejscach silnie nasłonecznionych. Panie powinny również wystrzegać się wkładania ich do torebki. Najlepiej chować je do usztywnionego futerału lub miękkiego etui, które zapewnią im odpowiednia ochronę przed uszkodzeniami i zarysowaniami.

Jeżeli zaś chodzi o naprawę uszkodzonych elementów to nie wolno przeprowadzać ich na własną rękę. Próbując podgiąć jakiś element czy dokręcić śrubkę możemy doprowadzić do trwałego uszkodzenia oprawek i zamiast naprawy, konieczna będzie ich wymiana. Dlatego też lepiej odwiedzić najbliższy sklep optyczny i poprosić specjalistę, by przy pomocy profesjonalnych narzędzi usunął usterkę.