soczewek kontaktowych

Jak utrzymać zadowalający stan soczewek kontaktowych

Użytkowanie i pielęgnacja soczewek kontaktowych

By soczewki kontaktowe dobrze służyły przez długi czas, zapewniały odpowiedni komfort i gwarantowały świetną jakość widzenia należy odpowiednio z nich korzystać i poddawać stosownym zabiegom pielęgnacyjnym. Dla tych, którzy dopiero zaczęli z nimi przygodę lub w niedługim czasie zamierzają wymienić na nie swoje dotychczasowe okulary przygotowaliśmy kilka bardzo przydatnych informacji dotyczących powyższych tematów. Zainteresowani? Jeżeli tak, to zachęcamy do dalszej lektury.

Podstawowe zasady użytkowania soczewek kontaktowych

  • Przed każdym założeniem lub zdjęciem soczewek należy bardzo dokładnie umyć ręce i osuszyć je ręcznikiem, najlepiej papierowym.
  • Po każdym użyciu soczewki należy przemyć specjalnym płynem i umieścić w pojemniczku do ich przechowywania, który uprzednio powinno się wypełnić płynem.
  • Na kilka chwil przed planowanym dotknięciem soczewek powstrzymaj się od używania kosmetyków na bazie tłuszczu i olejów. Bardzo trudno je zmyć, a niejednokrotnie pozostawiają one na skórze lepką warstwę, która może zostać przeniesiona na powierzchnię soczewki. Niestety z jej usunięciem możesz mieć spore problemy, więc lepiej unikaj takiego postępowania.
  • Soczewki kontaktowe zawsze zakładaj przed przystąpieniem do wykonania makijażu. Staraj się też używać kosmetyków hipoalergicznych i niepodrażniających oczu. Zrezygnuj z sypkich cieni do oczu i podkreślania linii wodnej czarną kredką, która może się przedostać na soczewkę i ją zanieczyścić.
  • Makijaż zawsze zmywaj po uprzednim zdjęciu soczewek. Dzięki temu ich nie uszkodzisz ani nie zabrudzisz ciężkimi do usunięcia kosmetykami np. tuszem wodoodpornym.
  • Jeśli używasz kosmetyków do włosów w postaci spray’u (mowa o wszelkiego rodzaju lakierach czy mgiełkach), to pamiętaj o tym, by zawsze przed ich rozpyleniem zamknąć oczy. Dzięki temu ich warstwa nie osiądzie na soczewkach i nie będzie podrażniała oczu.
  • Zanim zaczniesz nosić soczewki kontaktowe koniecznie skonsultuj swój wybór ze specjalistą. Jeśli zezwoli na ich stosowanie, to bez obaw możesz po nie sięgać.
  • Zanim użyjesz płynu do soczewek lub zaczniesz zakładać soczewki kontaktowe na oczy dokładnie zapoznaj się z ulotką dołączoną do każdego z opakowań. Dzięki temu będziesz wiedział jak stosować specyfik i w jakich ilościach oraz jak przechowywać i czyścić soczewki.
  • Zawsze rozpoczynaj zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych od prawego oka. To pozwoli Ci uniknąć ewentualnych pomyłek. Oczywiście po jej umieszczeniu w pojemniku należy od razu zakręcić go używając wieczka o właściwym oznaczeniu.