Szkodliwy ultrafiolet

Szkodliwy ultrafiolet – co warto wiedzieć

Szkodliwy ultrafiolet – najważniejsze informacje

Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale także dla oczu. Co ciekawe, na rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych produktów różnego rodzaju, które mogą nas chronić. Mamy zatem specjalne kremy ochronne do twarzy i ciała z filtrami przeciwsłonecznymi, które skutecznie blokują działanie szkodliwych promieni. W przypadku kosmetyków możemy skorzystać z kosmetyków zawierających filtry chemiczne lub fizyczne. W zależności od preferencji możemy się zdecydować na któryś z tych dwóch i wybrać ten najskuteczniejszy dla nas. Podobnie ma się sprawa z ochroną naszych oczu. Na rynku znajduje się duża ilość okularów przeciwsłonecznych różnego typu, które pomagają w ochronie przed szkodliwym ultrafioletem. Czym jednak tak naprawdę jest szkodliwy ultrafiolet?

Szkodliwy ultrafiolet to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które długość fali sprawia, że jest one niewidzialne dla człowieka. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które dociera do Ziemi. Szkodliwy ultrafiolet powoduje przede wszystkim znaczne przyśpieszenie procesów starzenia skóry. Poza tym długotrwała ekspozycja na tego typu promieniowanie powoduje, że znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia raka. Ultrafiolet jest także niezwykle szkodliwy dla naszych oczu. Oczy narażone na szkodliwy ultrafiolet stają się zdecydowanie słabsze i bardziej podatne na rozwój zaćmy lub innych chorób.

Szkodliwy ultrafiolet – jak chronić oczy zimą

Co ciekawe, ultrafiolet swobodnie przenika przez chmury. Zatem nawet w najbardziej pochmurny dzień ultrafiolet może nam wyrządzić dużą szkodę. Warto o tym pamiętać i wcześniej zadbać o odpowiednią ochronę. Dotyczy to szczególnie ochrony w okresie zimowym. Światło odbite od śniegu jest także dużo bardziej szkodliwe niż promieniowanie bezpośrednie. W okresie zimowym szczególnie przydatne są okulary narciarskie lub nawet lodowcowe. Okulary lodowcowe to już oczywiście zdecydowanie wyższa półka, ale jeśli myślmy o przygodzie w górach na poważnie z pewnością się sprawdzą.