starsza osoba za kierownicą

Starsza osoba za kierownicą

Czy starsza osoba za kierownicą samochodu stanowi zagrożenie?

Kolizje i wypadki drogowe zdarzają się wśród osób z każdej kategorii wiekowej, choć do grup zwiększonego ryzyka zalicza się ludzi młodych, którzy dopiero co zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdem oraz osoby w podeszłym wieku.  Czy rzeczywiście starsza osoba za kierownicą samochodu stanowi zagrożenie w ruchu?

Wieloletni kierowcy często jeżdżą na pamięć

Teoretycznie, im więcej lat „za kółkiem”, tym lepszy kierowca. Osoba taka była świadkiem bądź uczestnikiem wielu różnych sytuacji na drogach. Za kierownicą czuje się pewnie i doskonale zna drogi, którymi zwykle się porusza. Ale to tu zaczyna się problem – starsze osoby często jeżdżą na pamięć tą samą, uczęszczaną od lat trasą. Zwykle nie zauważają zmian w organizacji ruchu, przez co mogą stać się zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Wielokrotnie nie znają też obowiązujących zmian w przepisach, jako że egzamin na prawo jazdy zdali wiele lat temu, a aktualizacje uprawnień nie są wymagane przepisami prawa.

Starsza osoba za kierownicą i jej kondycja

Starsza osoba zauważa u siebie spadki kondycji fizycznej. Wielu kierowców samodzielnie dojrzewa do rezygnacji z kierowania pojazdem. Jest to decyzja trudna, ale w większości przypadków słuszna. Osoby w podeszłym wieku miewają problemy z koncentracją, a ich refleks słabnie. Zdolność koncentracji i refleks to cechy, które powinny charakteryzować każdego dobrego kierowcę. Jeśli ich brakuje, nie warto wyjeżdżać na drogę.

Wzrok i słuch osób starszych

Czy każda starsza osoba za kierownicą stanowi zagrożenie? Oczywiście, że nie! Niektóre osoby w podeszłym wieku są znacznie bystrzejsze i sprawniejsze fizycznie od dzisiejszych czterdziestolatków. Wielu z nich dba o kondycję fizyczną, ćwiczy pamięć i zdolności logiczne. Kiepski wzrok i słuch również nie są powodem do rezygnacji z kierowania pojazdem, o ile starsza osoba pozostaje w kontakcie z lekarzem laryngologiem i okulistą. Nieprawidłową ostrość wzroku można korygować przy pomocy okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Starowzroczność można też opóźnić poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.