Soczewki w okularach przeciwsłonecznych – trochę informacji technicznych

Soczewki to jeden z podstawowych i najważniejszych elementów okularów przeciwsłonecznych. To one odpowiadają za ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, więc warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, by w czasie zakupów sięgnąć po te odpowiednie. W tym artykule omówię ich najważniejsze parametry techniczne.

Filtry w soczewkach

Pierwszą kwestią, o której należy wspomnieć jest filtr przeciwsłoneczny. Występuje w dwóch rodzajach. Wyróżnia się filtry UV oraz polaryzacyjny. Oczywiście, najlepiej wybierać produkty, które posiadają ten najwyższy, a więc pochłaniają 100% każdego promieniowania, czyli UVA, UVB, UVC (więcej o rodzajach promieniowania słonecznego i jego wpływie na zdrowie oczu można poczytać na stronie mojeoczy.pl). Taką zdolność mają okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400. Warto dodać, że większość topowych marek posiada takie w swojej ofercie, więc nie powinno być żadnych problemów ze znalezieniem tych odpowiednich. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj filtra, to chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, natomiast drugi dodatkowo niweluje odbicia rozproszonego światła od jasnych powierzchni. W okulary z filtrem polaryzacyjnym powinni się zaopatrzyć sportowcy oraz kierowcy, natomiast osobom korzystającym z okularów w „normalnych” warunkach wystarczą te z filtrem UV. Informacja o tym, jaki filtr został zastosowany w soczewkach najczęściej pojawia się na naklejce lub metce bądź zostaje umieszczona na wewnętrznej stronie zauszników.

Barwa soczewek i ich zaciemnienie

Drugim istotnym aspektem jest barwa soczewek oraz stopień ich zaciemnienia. Warto wiedzieć, że im ciemniejsze soczewki, tym ich przepuszczalność promieni słonecznych jest mniejsza, a więc zapewniają oczom dużo lepszą ochronę. Do najpopularniejszych barw soczewek należą: czerń, szarość i brąz, niemniej jednak spotkać można także odcienie zielone, niebieskie, fioletowe, czerwone, żółte itp. Kolejna ważna kwestia to, oczywiście, zaciemnienie, które dzieli się na cztery podstawowe kategorie. Informuje ono o tym, w jakich warunkach można z ich korzystać, by zapewnić sobie właściwą ochronę wzroku. Okulary należące do kategorii 0 pełnią funkcję estetyczną i designerską. Produkty należące do kategorii 1 sprawdzą się w pochmurne dni, natomiast te wpisujące się w kategorię 2 dobrze nosić, gdy na dworze panuje średni poziom nasłonecznienia. Jeśli zaś chodzi o okulary z kategorii 3 to najlepiej zakładać je, kiedy dość mocno świeci słońce. Można je również nosić w górach i nad wodą. Z kolei produkty mające oznaczenie kategorii 4 stworzono do użytkowania w mocno nasłonecznione dni. Sprawdzą się idealnie przy uprawianiu sportów, w czasie pobytu w górach lub nad wodą. Niestety nie wolno ich nosić kierowcom. Jakie produkty będą idealne do codziennego użytku? Zdecydowanie te należące do kategorii 2 i 3. Informację o stopniu zaciemnienia można znaleźć na metce produktu.

Bardzo duży wybór markowych okularów przeciwsłonecznych, idealnych zarówno dla pań, jak i panów, można znaleźć w sklepie internetowym Eyemasters.pl, w dziale „Okulary przeciwsłoneczne”. Zajmuje się on dystrybucją najlepszych jakościowo produktów, które wyglądają niezwykle elegancko i stylowo. Sklep oferuje wszystkie najmodniejsze fasony, począwszy od Aviatorów i Wayfarer, po lenonki, kocie, kwadratowe, muchy, składane i wiele innych. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach oraz kilku rozmiarach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *