Soczewki szklane

Soczewki szklane

Soczewki szklane – przeżytek czy nowa moda?

Soczewki okularowe mogą być wykonane z różnych materiałów, zwykle z trwałego plastiku bądź szkła. Niegdyś większość okularów korekcyjnych była wyposażona w soczewki szklane, następnie częściowo wyparte przez soczewki polimerowe czy poliwęglanowe. Wydawać by się mogło, że cięższe takie soczewki całkowicie znikną z salonów optycznych. Tak się jednak nie stało, szkło wciąż znajduje zastosowanie w okularach korekcyjnych, choć nie można powiedzieć, że powróciła moda na soczewki szklane.

Soczewki szklane czy plastikowe?

Z łatwością można wymienić wady i zalety soczewek mineralnych (szklanych) i organicznych (plastikowych). Jedne i drugie mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Soczewki plastikowe

Soczewki plastikowe są znacznie lżejsze od mineralnych, ale w przypadku dużej wady wzroku zwykle są też grubsze, przez co wyglądają mniej atrakcyjnie. Soczewki plastikowe są niezwykle trwałe, szczególnie w przypadku, gdy okulary upadną z dłużej wysokości. Soczewka nie rozpadnie się na kawałki. Niewielkie jest również prawdopodobieństwo, że podczas ewentualnego wypadku soczewka pęknie i uszkodzi oko właściciela. Soczewki plastikowe należy czyścić specjalną, miękką ściereczką. Mogą być wyposażone w specjalne powłoki, np. antyrefleks.

Soczewki szklane

Soczewki szklane są nieco cięższe od mineralnych, ale mogą być naprawdę bardzo cienkie, nawet w przypadku dużej wady wzroku. Są też znacznie ładniejsze. Niestety jednocześnie charakteryzują się mniejszą trwałością i w przypadku upadku mogą rozlecieć się na kawałki. Podobnie może stać się w sytuacji, gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek – odłamki czy odpryski mogą uszkodzić narząd wzroku. Soczewki szklane znacznie łatwiej się czyści. Są polecane osobom wykonującym prace, w których ochrona oczu ma duże znaczenie, np. spawaczom. Szkło zwykle pęka, gdy spadnie z wysokości, ale jest odporne na zarysowania, przez co spawacz bądź przedstawiciel innego zawodu, narażony na odpryski o wysokiej temperaturze, może dłużej cieszyć się soczewkami w nienaruszonym stanie.