Wpływ słońca na organizm
Słońce reguluje nasz tryb życia. Następujące po sobie dzień i noc to podstawa wokół której kręci się świat. Rytm dobowy wyznacza nasz rytm pracy i odpoczynku. Jego wpływ jest niewyobrażalny. Wyobrażenie sobie świata, w którym nie ma dni i nocy jest nie lada zadaniem. Najczęściej takie wizje należą do świata fantasy i science-fiction. Mamy oczywiście zakątki globu gdzie są długie białe noce, są to jednak miejsca odległe i słabiej zaludnione. W perspektywie globalnej nie mają więc dużego znaczenia.
Oprócz regulowania rytmu naszego życia słońce ma również wielki wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Pod wpływem słońca organizm ludzki wytwarza witaminę D niezbędną do prawidłowego funkcjonowanie układu kostnego. Słońce wzmaga również produkcję serotoniny – tak zwanego hormonu szczęścia, odpowiedzialnego za dobry nastrój i energię. Słońce pomaga również w usuwaniu toksyn z organizmu i leczeniu schorzeń skórnych (tutaj oczywiście nie należy przesadzać z ekspozycją na słońce gdyż może mieć wtedy odwrotny skutek.)
Słońce a ryzyko zawału
Słońce ma także duży wpływ na choroby sercowo-naczyniowe. O ile wydawać by się mogło, że słońce jest niebezpieczne dla osób z chorobami serca warto znać jego pozytywny wpływ. Oczywiście zbyt długie przebywanie na słońcu w upale jest ryzykowne, jednak umiarkowane korzystanie z promieni słonecznych ma same dobre efekty. Warto wiedzieć, że pod wpływem słońca organizm ludzki wytwarza tlenek azotu, który jest odpowiedzialny za obniżenie ciśnienia krwi. Pod wpływem słońca maleje więc ryzyko zawału i nadciśnienia. Słońce a ryzyko zawału jest zatem niewielkie.
Pośrednio słońce poprzez umożliwienie organizmowi produkcji witaminy D także wpływa pozytywnie na problemy z krążeniem. Witamina D zapobiega osteoporozie a jak wiadomo osteoporoza w zaawansowanym wieku powoduje między innymi problemy z krążeniem i wydolnością serca. Słonce w rozsądnych dawkach jest zatem przyjacielem człowieka i gwarantuje jego sprawne funkcjonowanie. Nie bójmy się więc słońca i wystawmy twarz na działanie promieni słonecznych.