Promieniowanie UV a oczy – rola okularów przeciwsłonecznych
Okulary przeciwsłoneczne stały się modnym gadżetem. Najczęściej stanowią dodatek do letnich stylizacji, ale są osoby, które noszą ciemne okulary przez cały rok. To prawda, że groźne promieniowanie UV dociera do powierzchni Ziemi przez cały rok, ale to miesiące wakacyjne są czasem, w którym ochronę oczu należy wzmocnić. Promieniowanie UV a oczy to temat bardzo często poruszany przez lekarzy okulistów oraz producentów okularów przeciwsłonecznych. Dlaczego promienie UV są tak niebezpieczne dla zdrowia oczu?
Czym jest promieniowanie UV?
Promieniowanie ultrafioletowe (w skrócie UV) jest promieniowaniem elektromagnetycznym z zakresu długości fal od 100nm do 380nm. Należy przy tym zauważyć, że światło widzialne to fale z zakresu 380-760nm. A więc promieni UV z reguły nie widzimy, a mimo to są obecne i potrafią wyrządzić spore szkody.
Promieniowanie UV można podzielić na trzy rodzaje:
UVA z zakresu 380–315nm, które jest odpowiedzialne za opalanie;
UVB z zakresu 315-280nm, które jest światłem o większej energii niż UVA i może powodować uszkodzenia tkanek (m.in. poparzenia skóry), wpływa na rozwój raka skóry.
UVC z zakresu 280-100nm, które jest najgroźniejszym rodzajem promieniowania UV, na szczęście w całości absorbowanym przez warstwę ozonową – nie dociera do powierzchni Ziemi.
Do Ziemi dociera 95% promieniowania UVA i 5% promieniowania UVB.
Promieniowanie UV a oczy – które promienie pochłania rogówka?
Wszyscy wiemy, że promieniowanie UV jest szkodliwe dla skóry. W upalne letnie dni stosujemy kremy z filtrem bądź specjalne mleczka do opalania. Moc filtru uzależniona jest od rodzaju karnacji i szybkości, z jaką się opalamy. Nie bez znaczenia jest również wiek oraz występowanie znamion i pieprzyków na skórze. Niestety, pamiętając o ochronie skóry, często zapominamy o ochronie oczu. Tymczasem promieniowanie UV a oczy to bardzo groźne połączenie.
Rogówka stanowiąca przednią strukturę gałki ocznej jest odpowiedzialna za załamanie światła wchodzącego do oka. Rogówka pochłania światło, w tym wszystkie długości fal krótszych niż 295nm, czyli część promieniowań UVB oraz całe UVC. O ile promieniowanie UVC nie dociera do powierzchni Ziemi (chyba, że warunki panujące w atmosferze są wyjątkowo ku temu sprzyjające), o tyle promienie UVB do Ziemi docierają i dostają się do nieochronionych oczu. To, jakiej długości fale przepuszcza soczewka oka, uzależnione jest przede wszystkim od wieku człowieka.
Promieniowanie UV a oczy – patologie
Promieniowanie UV może powodować słoneczne zapalenie rogówki i spojówki oraz takie schorzenia, jak: skrzydlik, tłuszczyk, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej. Promienie UV przyspiesza proces mętnienia soczewki, czy zaćmę. Skrzydlik i tłuszczyk to schorzenia spojówki oka, które usunąć można jedynie operacyjnie. Zapalenia słoneczne rogówki i spojówki to z kolei bolesne poparzenia oka, powodujące łzawienie, suchość i zaczerwienienie oczu. Jak się ustrzec przed tymi dolegliwościami? Wystarczy ochrona oczu w postaci okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV.