Parametry soczewek kontaktowych

Najważniejsze parametry soczewek kontaktowych

Popularność soczewek kontaktowych ciągle wzrasta. Nie ma się czemu dziwić, bo są wygodne, łatwe w pielęgnacji, a nosząc je, można bezpiecznie uprawiać sporty. Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o nich nieco więcej, postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym omawiamy najważniejsze parametry soczewek. Szczegóły znajdziecie w dalszej części tekstu.

Podstawowe parametry soczewek:

  1. Rodzaj – w sprzedaży znajdziesz trzy rodzaje soczewek: sferyczne, toryczne i progresywne. Pierwsze dedykowane są osobom z krótko- i dalekowzrocznością. Korygują wady wynoszące nawet -25 dioptrii do +25 dioptrii. Jeżeli zaś chodzi o soczewki toryczne to przeznaczone są dla osób, u których stwierdzono astygmatyzm. Natomiast soczewki progresywne, inaczej nazywane dwuogniskowymi, powstały dla osób, które potrzebują innej mocy soczewek do korygowania krótkowzroczności, a innej do dalekowzroczności.
  2. Długość noszenia – omawiając parametry soczewek nie można nie wspomnieć i o tym aspekcie. Aktualnie w sprzedaży dostępne są: soczewki jednodniowe (zakłada się je rano i wieczorem wyrzuca), soczewki dwutygodniowe (korzysta się z nich przez dwa tygodnie, odpowiednio je pielęgnując i przechowując), soczewki miesięczne (używa się ich maksymalnie przez miesiąc i na noc zdejmuje), soczewki dzień i noc (przeznaczone do noszenia przez całą dobę).
  3. Moc sferyczna – kluczowy parametr, który określa stopień zaawansowania wady i „ubytku” w ostrości widzenia. Określana w dioptriach. Dobiera ją lekarz okulista lub optometrysta.
  4. Moc cylindryczna – jak już wspomniano wcześniej, to parametr występujący wyłącznie w soczewkach torycznych. Stanowi różnicę między mocami dwóch prostopadłych przekrojów.
  5. Oś cylindra – to linia wskazująca położenie mocy sferycznej na powierzchni soczewki.
  6. Średnica – „informuje” o wielkości soczewki. Co ważne, musi być właściwie dobrana, by przykryć rogówkę.
  7. Promień krzywizny – jeśli chodzi o parametry soczewek, to jest on jednym z ważniejszych. Określa rozmiar wewnętrznej powierzchni soczewki, która dotyka oka (rogówki). Trzeba go bardzo ostrożnie dobierać. Determinuje możliwość „poruszania się” soczewki po powierzchni oka, która nie powinna być ani za ciasna, ani zbyt luźna. Dlaczego? Bo może to spowodować dyskomfort w trakcie korzystania z soczewek lub przyczynić się do podrażnienia oka, a nawet zainicjować rozwój infekcji.
  8. Stopień uwodnienia – bezpośrednio wpływa na przepuszczalność tlenu przez materiał. Informuje o tym, w jakim procencie soczewka „zbudowana” jest z wody. Wartość ta jest różna dla poszczególnych typów soczewek.
  9. Gazoprzepuszczalność – ostatni istotny parametr. Dostarcza informacji na temat tego, ile tlenu dociera do oka przez materiał, z którego zrobiona jest soczewka. Z reguły im cieńsze, mniej sztywne i bardziej wiotkie soczewki oraz wyższe uwodnienie, tym ilość przenikającego przez soczewkę tlenu jest większa.