18 lipca 2018 | 19:45
okulistyka

Okulistyka – wybrane pojęcia

Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych u człowieka. Dziedziną medycyny, która skupia się na jego budowie, diagnozowaniu dotykających go schorzeń i ich leczeniu jest okulistyka. Oczywiście zagadnienia z nim związane nie należą do najłatwiejszych, dlatego postanowiliśmy przybliżyć wam chociaż kilka pojęć, z którymi z pewnością kiedyś i nieraz się spotkacie. Po szczegóły zapraszamy do dalszej części tekstu!

Okulistyka – omówienie wybranych zagadnień

  • Akomodacja – to zdolność dostosowywania się oka do wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od niego. Podczas akomodacji soczewka oka zmienia swój kształt i swoją ogniskową.
  • Astygmatyzm (inaczej niezborność) – to wada wzroku, która objawia się rozmytym widzeniem przedmiotów. Niejednokrotnie towarzyszy mu także częste mruganie, które ma poprawić akomodację oka. Powstaje na skutek braku symetryczności „elementów optycznych” oka, nieprawidłowego ustawienia soczewki lub jej deformacji. Okulistyka wyróżnia kilka jego odmian (poznaj więcej informacji na temat okulistyki).
  • Dioptromierz – urządzenie służące do pomiaru okularów i soczewek kontaktowych pod względem zdolności skupiających.
  • Diplopia – schorzenie, które objawia się jednoczesnym widzeniem dwóch różnych obrazów, z których każdy pochodzi z innego oka. To dość uciążliwa przypadłość, która może pojawiać się samoistnie lub po korekcji zeza.
  • Konwergencja – zbieżne ustawienie gałek ocznych, które pojawia się przy patrzeniu na jakiś przedmiot z bliska.
  • Myopia (krótkowzroczność) – wada refrakcyjna wzroku, w której dochodzi do nieprawidłowego skupienia promieni świetlnych (są ogniskowane przed siatkówką), co skutkuje mrużeniem oczu lub przybliżaniem do nich oglądanego przedmiotu w celu jego wyraźniejszego i ostrzejszego zobaczenia.
  • Nystagmus (oczopląs) – to niekontrolowane i rytmiczne ruchy gałek ocznych. Źródłem problemów staje się nieodpowiednie napięcie mięśni oka. Rozróżnia się kilka jego odmian.

Hyperopia (nadwzroczność) – to wada refrakcyjna oka, która pojawia się np. w następstwie zbyt krótkiej gałki ocznej bądź zbyt płaskiej rogówki. Promienie docierające do siatkówki skupiane są za nią, co uniemożliwia wyraźne widzenie odległych przedmiotów. Dlatego osoba, u której stwierdzono nadwzroczność, napina mięśnie gałki ocznej, by wymusić akomodację, a to może prowadzić do kolejnych problemów ze wzrokiem. Okulistyka koryguje wadę za pomocą soczewek skupiających.