Okulary z filtrem UV

Okulary z filtrem UV – najważniejsze informacje

Kupując okulary przeciwsłoneczne, większość z nas sugeruje się ich wyglądem. Atrakcyjny design wygrywa z ich podstawowym przeznaczeniem, jakim jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, szkodliwym dla naszych oczu. Tymczasem często zapominamy, że okulary kupowane w tanich sieciówkach lub na bazarku są podstawowe swojej podstawowej funkcji.

Okulary z filtrem UV powinny być oznaczone symbolem CE, wskazującym, że produkt jest zgodny z normami europejskimi w zakresie bezpieczeństwa. Poza tym, metka dołączona do okularów powinna mieć dołączoną informację o stopniu zaciemnienia soczewki, w skali od 0 do 4 i dodatkowo określać moc filtra. Promieniowanie ultrafioletowe może mieć zakres UVA, UVB i UVC. I tak na przykład, okulary z filtrem UV o mocy 400 są przeznaczone do blokowania promieniowania w każdym zakresie.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Niestety, najczęściej mamy do czynienia z okularami z zabarwionymi szkłami i pozbawionymi jakichkolwiek filtrów. Wówczas może dojść do paradoksalnej sytuacji, że okulary takie wręcz osłabią nasz wzrok, pozbawiając gałkę oczną naturalnego odruchu mrużenia i mrugania, w odpowiedzi na dopływ światła. Oszukanie źrenicy, poprzez przyciemnienie światła, spowoduje że źrenica będzie się poszerzać i w efekcie do gałki ocznej dostanie się więcej szkodliwych promieni. Skutkiem takiego nieodpowiedniego zabezpieczenia może być pogorszenie wzroku, zaś w przypadku długotrwałego użytkowania, nawet utrata wzroku. Do najczęstszych chorób wzroku, wynikających z narażania gałki ocznej na promienie UV należą: zapalenie spojówki, czerniak, skrzydlik, natomiast w późniejszym wieku- zmętnienie soczewki oraz zaćma.

Okulary z filtrem można znaleźć niemal wyłącznie w salonach optycznych, a ich cena nie powinna być niższa niż około 50 zł. Dokonując zakupu w innym miejscu, należy liczyć się z tym, że naklejka może stanowić jedynie chwyt reklamowy. Poza tym, dobrze jest poświęcić uwagę na właściwy dobór kształtu i koloru okularów. Oprawki powinny dobrze przylegać do twarzy, uniemożliwiając dostęp światła z boku. Istotny jest także kolor szkieł, w naszym klimacie optymalne są szare, granatowe, zielone lub grafitowe szkła, czarne natomiast są przeznaczone do ekstremalnych warunków, jak choćby na zimowe wypady w góry. Czarnych szkieł nie powinni używać kierowcy, ponieważ blokowanie świata jest dla nich zbyt duże i może wpłynąć na postrzeganie obrazu. Dlatego, jeżeli na co dzień dbamy o dietę, aktywność fizyczną, to nie zapominajmy, że właściwy dobór okularów przeciwsłonecznych także wpisuje się w troskę o nasze zdrowie.