25 kwietnia 2018 | 08:21
Okulary przeciwsłoneczne w zimie

Okulary przeciwsłoneczne w zimie

Podobne wpisy

Okulary przeciwsłoneczne w zimie – zalety

Okulary przeciwsłoneczne zazwyczaj kojarzą się z okresem letnim i sezonem wakacyjnym. Myśląc o zakupie okularów przeciwsłonecznych zazwyczaj mamy w głowie obrazy przedstawiające egzotyczne plaże i blask słońca padający z nieba. Oczywiście, faktycznie okulary przeciwsłoneczne zazwyczaj przydają nam się latem lub wiosną, nie jest to jednak jedyny czas w roku kiedy powinniśmy je nosić. Co ciekawe, okulary przeciwsłoneczne w zimie to żadna fanaberia czy wymóg mody, ale w wielu przypadkach także konieczność. Noszenie okularów przeciwsłonecznych w zimie to bardzo często wymóg bezpieczeństwa wynikający z troski o stan naszych oczu i ich skuteczną ochronę przez cały rok. Czy taka troska jest faktycznie tak bardzo ważna? Skąd dokładnie wynika potrzeba noszenia okularów przeciwsłonecznych w zimie?

Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę, że w okresie zimowym słońce wcale definitywnie nie znika. Co więcej,  w wielu krajach to właśnie w zimie mamy najwięcej dni słonecznych i zupełnie bezchmurnych. Mimo faktu, że słońce świeci stosunkowo krócej w okresie zimowym jego promieniowanie nadal może być niezwykle szkodliwe. Należy zdać sobie sprawę, że szkodliwość promieniowania słonecznego w zimie może być zdecydowanie większa niż latem. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi przede wszystkim o fakt, że zimą, kiedy mamy śnieg promienie słoneczne odbijają się od śniegu i uderzają w nasze oczy. Takie odbite promieniowanie nie traci swoich szkodliwych właściwości, co więcej ich szkodliwość jest wzmożona, a nietypowy kąt padania powoduje, że nasze oczy są znacznie bardziej narażone.

Okulary przeciwsłoneczne w zimie – jak nosić

W związku z powyżej opisanymi zagrożeniami pytanie czy nosić okulary przeciwsłoneczne w zimie nie jest wcale bezzasadne. To pytanie powinno być zastąpione właściwym pytaniem, a mianowicie: jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać i jak je nosić by ochrona była skuteczna? Jeśli myślimy o zakupie okularów na zimę powinniśmy wybrać typowo zimowe okulary przeciwsłoneczne, które poza specjalnymi filtrami UV są specjalnie wyprofilowane i dzięki temu blokują nawet odbite promieniowanie słoneczne. Na szczęście oferty są bardzo szerokie i mamy z czego wybierać.