Które okulary na zimę wybrać?
Okulary przeciwsłoneczne stanowią doskonałe uzupełnienie typowo letnich stylizacji. Zwykle zaopatrujemy się w nie przed lub w trakcie sezonu wakacyjnego. Są jednak i takie osoby, które korzystają z okularów przeciwsłonecznych przez cały rok, np. podczas jazdy samochodem. Tylko czy to dobre rozwiązanie? Czy okulary na zimę powinny posiadać specjalne właściwości?
Okularnicy nie lubią zimy
Osoby noszące okulary korekcyjne nie lubią zimy. Przyczyn jest co najmniej kilka. Przede wszystkim okulary parują, kiedy wchodzi się z zimnego powietrza do ciepłego pomieszczenia. Jest to niezwykle irytujące, bo wiąże się z koniecznością częstego zdejmowania i przecierania szkieł, w przeciwnym wypadku ich właściciel przez dłuższą chwilę po prostu nic nie widzi. Ponadto noszenie czapek uciskających uszy oraz grubych szalików, a pod nimi zauszników okularów jest mało komfortowe. Są jednak sytuacje, w których należy przemóc niechęć do okularów zimą. Mogą przydać się podczas jazdy samochodem, gdy słońce odbija się od śniegu oraz podczas wykonywania zimowych sportów.
Okulary na zimę i ich właściwości
Okulary na zimę mają chronić oczy przed ostrym światłem. Co prawda zimą bardzo słonecznych dni jest jak na lekarstwo, ale i takie się zdarzają. Iskrzący śnieg powoduje mruganie, bardzo męczy oczy i utrudnia poprawne widzenie. W skrajnych przypadkach może wywołać ból głowy oraz tzw. śnieżną ślepotę.
Ostrego słońca zimą nie lubią ani kierowcy, ani narciarze. Z myślą o tych ostatnich powstały specjalne gogle narciarskie, które nie tylko chronią oczy przed słońcem, ale też przed mrozem i wiatrem. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy narciarz zjeżdża z góry ze znaczną prędkością. Gogle narciarskie są mocno zabudowane z boku i dobrze trzymają się na twarzy, dlatego komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki. Dobrej jakości gogle (do kupienia na stronie eyemasters.pl), jak i inne okulary na zimę wystarczą na co najmniej kilka sezonów.
Zimą najlepiej wybierać okulary sportowe w odważnych kolorach, choć tradycyjne okulary przeciwsłoneczne również dobrze spełnią swoją funkcję. Dlaczego odważne kolory? Ponieważ soczyste barwy dobrze wpływają na samopoczucie. Lato jest pełne kolorów, dlaczego zimą mielibyśmy ich unikać?
Okulary na zimę powinny mieć powłokę polaryzacyjną zapewniającą maksymalny komfort widzenia. Powłoka polaryzacyjna eliminuje oślepiające odblaski, których zimą nie brakuje, gdyż słońce odbija się od śniegu oraz pokrytej lodem bądź mokrej jezdni. Warto także zadbać o to, by soczewki okularowe miały ciemną barwę.
Podczas srogiej zimy warto odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę. Najlepiej do tego nadają się wyroby skórzane