Okulary lodowcowe

Okulary lodowcowe – praktyczne informacje

Okulary lodowcowe – co warto wiedzieć

Góry zimą to wyjątkowe miejsce. Dla wielu osób nie ma nic piękniejszego od widoku ośnieżonych szczytów w blasku słońca. Faktycznie góry w zimie mogą dostarczać wielu niezapomnianych wrażeń. Żeby jednak móc czerpać prawdziwą przyjemność z pobytu w górach należy zadbać o właściwą ochronę. Nie ma przecież żadnej radości z oparzeń słonecznych czy problemu z wzrokiem. Niestety wiele osób nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy z zagrożeń jakie niesie ze sobą pobyt w górach zimą. Poza mglistym pojęciem, że należy się odpowiednio ubrać i przygotować fizycznie wiele osób zapomina o innych zagrożeniach. Szczególnie niebezpieczne może być dłuższe przebywanie na oświetlonych stokach. Tak zwana ślepota śnieżna wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Warto wiedzieć, że promienie słoneczne odbite od śniegu to naprawdę poważna sprawa. Takie promienie są wyjątkowo szkodliwe dla naszego wzroku. Jak się zatem odpowiednio przygotować do wyprawy w góry zimą?

Przede wszystkim można pomyśleć o zakupie okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV. Tego typu okulary z pewnością mogą nam pomóc w skutecznej ochronie przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Ciekawym rozwiązaniem są także z pewnością tak zwane okulary lodowcowe. Okulary lodowcowe to już zdecydowanie produkt z wyższej półki, który gwarantuje naprawdę skuteczną ochronę. Głównym zadaniem tego typu okularów jest ochrona przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym. Okulary lodowcowe wysokiej klasy powinny zatrzymać 100% promieniowania ultrafioletowego. Co ważne ultrafiolet może przenikać przez chmury, także powinniśmy nosić okulary także w pochmurne dni.

Okulary lodowcowe – praktyczne użycie

Decydując się na zakup okularów lodowcowych lub innego rodzaju specjalnych okularów sportowych musimy zdecydować przede wszystkim o tym jak mocne mają być soczewki. Istnieje kilka kategorii, które opisują jak mocne mamy soczewki. Wybór powinien zależeć od sposobu użytkowania okularów. Jeśli przygotowujemy się do poważnej wyprawy wysokogórskiej okulary lodowcowe powinny mieć najmocniejsze szkła gwarantujące najwyższą ochronę. Należy także zwrócić uwagę aby soczewki były odpowiednio wyprofilowane. Odbite promienie padają pod kątem i standardowy kształt tutaj nie wystarczy.