okulary do kształtu twarzy

Okulary do kształtu twarzy

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?

To, czy będziemy dobrze wyglądać w okularach danego typu zależy od wielu czynników. Okulary powinny być dopełnieniem wizerunku, a nie przebraniem (chyba, że o taki efekt nam chodzi). Dlatego tak ważne jest, by wybierać oprawki pasujące do naszego charakteru, stylu ubierania oraz rodzaju wykonywanej aktywności. Nie bez znaczenia jest również karnacja, kolor oczu i włosów oraz kształt twarzy. Właśnie o tym, jak dopasować okulary do kształtu twarzy będzie dzisiejszy artykuł.

Rodzaje oprawek okularowych – rozmiary, kształty i kolory

Oprawki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są oprawki z tworzyw sztucznych oraz z metalu, choć na ulicach można spotkać także wielbicieli oprawek drewnianych. Oprawki mogą być duże i sprawiać wrażenie masywnych, mogą też być wyjątkowo delikatne, stworzone z cienkich drucików. Modne są zarówno oprawki pełne, jak i takie, w których dolna część soczewki okularowej nie została zabudowana. Jeśli chodzi o kształty, popularne są zarówno oprawki w stylu retro, kocie oko, jak i całkiem kwadratowe oraz całkiem okrągłe. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Co do kolorystyki, od lat przeważają kolory klasyczne, czyli czerń, brąz i granat oraz kolory ziemi, choć jednocześnie klienci salonów optycznych szukają ramek w wyrazistych kolorach oraz barwach pastelowych. Największe bogactwo kolorystyczne występuje wśród oprawek dla dzieci.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Twarz drobna i twarz pełna

Okulary (szeroki wybór znajdziesz na eyemasters.pl) muszą pasować do kształtu twarzy – nie powinny jej przytłaczać. Jeżeli mamy bardzo drobną twarz i delikatne rysy, nie powinniśmy decydować się na gigantyczne, masywne oprawki, gdyż będziemy w nich wyglądać niezwykle komicznie. Podobnie, jeśli mamy mocno nalaną buzię, nie kupujmy maleńkich, delikatnych ramek okularowych, ponieważ zostaną zaburzone wszelkie proporcje. We wszystkim należy zachować umiar, okulary do kształtu twarzy także dobierać z rozsądkiem.

Okulary do kształtu twarzy

Twarz w kształcie koła (okrągła), czyli tak samo wysoka i szeroka, najlepiej wygląda w okularach kwadratowych i kanciastych. Twarz owalna z kolei uchodzi za niezwykle proporcjonalną, dlatego dobrze wygląda w większości ramek okularowych – w tym przypadku podczas wyboru okularów kluczowe będą inne czynniki, zdecydowanie nie kształt twarzy. Osoby o twarzy kwadratowej powinny decydować się na oprawki okrągłe i owalne, ewentualnie popularne awiatory. Twarz trójkątna (sercowata) najlepiej wygląda w okularach zwężających się ku dołowi albo oprawkach niepełnych. Chodzi o to, by optycznie zwęzić twarz na wysokości skroni. Osoby o twarzy w kształcie gruszki (szeroka żuchwa, wąskie czoło), będącej całkowitym przeciwieństwem twarzy trójkątnej, powinny zaś skupić się na optycznym wyszczuplaniu dolnych partii twarzy i podnoszeniu oczu. Najlepsze dla nich są okulary okrągłe i kocie.