Objawy problemów ze wzrokiem

Najczęstsze objawy problemów ze wzrokiem

Zauważyłeś, że od pewnego czasu gorzej widzisz lub zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy? Powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie zaczęła rozwijać się u Ciebie jakaś wada wzroku lub poważniejsza przypadłość. Jakie objawy powinny Cię do tego skłonić. Poniżej zamieszczamy listę tych najczęstszych.

Najczęstsze objawy sygnalizujące problemy ze wzrokiem:

  • Zniekształcenie środka obrazu – to najczęstszy objaw zwyrodnienia plamki żółtej, która odpowiada za widzenie centralne. Nieleczone zniekształcenie może się powiększać i doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Ważna jest zatem natychmiastowa reakcja i jak najszybsza wizyta u lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.
  • Zaciemnienie części widoku – nagłe zaciemnienie części obrazu dość często stanowi wynik urazu lub wylewu wewnątrz oka. Może zostać poprzedzone, pojawiającymi się zarówno w dzień, jak i w nocy, błyskami. Zazwyczaj sygnalizuje uszkodzenie siatkówki oka np. jej odklejenie się lub odwarstwienie. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza lub na ostry dyżur. W tym wypadku potrzebna jest natychmiastowa interwencja.
  • Zamglone widzenie – obraz, który widzisz, staje się niewyraźny, podwojony lub zamglony? To najprawdopodobniej objaw świadczący o rozwoju zaćmy (katarakty).Powstaje w wyniku zmętnienia soczewki oka, która odpowiada za dostrajanie ostrości obrazu. Czasem taki objaw towarzyszy również wrodzonym wadom, urazom oka, niektórym chorobom np. cukrzycy bądź krótkowzroczności. Niekiedy pojawia się też na skutek przyjmowania leków (np. sterydów) oraz w wyniku starzenia się.
  • Ciemne punkty lub paprochy – nie świadczą one o niczym groźnym. Stanowią jedynie drobinki tkanek, które uwięzły pod soczewką. Nie stanowią zagrożenia i nic nie da się z nimi zrobić. Mózg się do nich przyzwyczaja i po prostu przestaje je widzieć.
  • Zniekształcone brzegi – bardzo często stanowi objaw jaskry z otwartym kątem przesączenia – choroby, która przez długi okres może nie zostać zdiagnozowana, bo nie daje żadnych większych symptomów. Pole widzenia stopniowo się zawęża, aż w końcu chora osoba zupełnie traci wzrok. Dlatego nie lekceważ objawów i w razie wątpliwości szybko skonsultuj się z lekarzem.
  • Nieodróżnianie kolorów – to daltonizm, który w zdecydowanej większości diagnozuje się u mężczyzn. Występuje w formie wrodzonej lub nabytej np. w wyniku przebytych chorób lub przyjmowanych leków. Doprowadzić do niego może także przyjmowanie narkotyków lub spożywanie alkoholu. Kiedy umówić się na konsultację z lekarzem? Gdy do tej pory było wszystko w porządku, a nagle nastąpiło nieodróżnianie barw.