25 maja 2018 | 18:33

Nowoczesne metody badania wzroku

Według badań nasz zmysł wzroku odpowiada za 95% informacji i bodźców pobieranych z zewnątrz, które interpretuje nasz mózg, pozostałe 5% to zmysły: smaku, dotyku, słuchu i węchu. Widzimy więc jak ważny jest nasz wzrok, dlatego też – nawet jeśli nie cierpimy na przewlekłe choroby wzroku, np. jaskra – powinniśmy o swój zmysł wzroku dbać i robić badania kontrolne (zaleca się raz do roku).

Badania kontrolne lekarz rozpoczyna od zrobienia wywiadu o pacjencie: wiek, jaką pracę wykonuje, tryb życia, informacje o lekach, które zażywa i chorobach, które przeszedł albo obecnie na nie choruje. Taki wywiad pozwala lekarzowi na wyodrębnienie innych czynników, które wpływają na wzrok, np. ciężka praca fizyczna, choroby (miażdżyca) czy używki. Po wywiadzie lekarz specjalista wykona tradycyjne badanie ostrości oka, które lekarze stosują od dawna. Wszyscy znamy już do znudzenia tę tablicę, która wisiała u higienistki w szkole podstawowej i która wisi do tej pory u lekarza medycyny pracy.

Jeśli zaś chodzi o nowoczesne metody badania wzroku to możemy wyróżnić:

– badanie refrakcji – jest to badanie uzupełniające przy badaniu ostrości wzroku. Dzięki niemu lekarz może określić wadę wzroku: astygmatyzm (o objawach tej choroby i jej leczeniu poczytacie tutaj www.poradnikzdrowie.pl, krótkowzroczność, nadwzroczność. Wyróżniamy podstawowe badanie refrakcji (skiaskopia) lub badanie komputerowe przy pomocy refraktometru.

– badanie przedniego i tylnego odcinka oka – przy pomocy lampy szczelinowej (biomikroskop) lekarz ma możliwość oceny wyglądu rogówki, tęczówki, spojówki i soczewki.

– badanie ciśnienia śródgałkowego (tonometria) – przy diagnozowaniu jaskry. Używa się do tego tzw. bezdotykowe tonometry, które dokonują pomiaru ciśnienia bez styczności z okiem.

– badanie pola widzenia – sprawdza pracę siatkówki i nerwu wzrokowego oraz elementów układu nerwowego odpowiadających za przetwarzanie obrazu. Wykonuje się je przy podejrzeniu zdiagnozowania jaskry, guzów mózgu, chorób nerwu wzrokowego czy odklejenia się siatkówki.

– wziernikowanie dna oka (oftalmoskopia) – przy rozpoznaniu miażdżycy, cukrzycy czy nadciśnienia. Bez tego badania byłoby bardzo utrudnione zdiagnozowanie i leczeniu wielu poważnych chorób oczu: zmętnienia ciałka szklistego, nowotworów czy jaskry.

– USG oka – stosowane jest nie tylko przy podejrzeniu występowania ciała obcego w oku, służy również do zbadania samej gałki ocznej i oczodołu. Pomocne przy odklejeniu siatkówki i guzach śródgałkowych i oczodołowych.