Nawilżanie oczu

Nawilżanie oczu

Dlaczego nawilżanie oczu jest takie ważne?

Preparaty lecznicze do oczu najczęściej mają formę kropli, rzadziej kremów lub maści. Wprowadza się je bezpośrednio do worka spojówkowego. Dokładnie tak samo postępuje się w przypadku kropli nawilżających, które nie tyle mają leczyć choroby, co wspomóc leczenie oraz poprawić komfort zmęczonych oczu. Nawilżanie oczu jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy oczy narażone są na pracę w trudnych warunkach.

W jakich sytuacjach oczy męczą się najszybciej?

Nawilżanie oczuOczy najszybciej męczą się wtedy, gdy są narażone na długotrwałą pracę w trudnych warunkach. Chodzi zarówno o warunki atmosferyczne, jak i te, jakie tworzone są w miejscu pracy. Oczy męczą się podczas długotrwałego wpatrywania w ekran komputera, dlatego ośmiogodzinna praca siedząca, polegająca na wklepywaniu różnych danych do komputera przyczynia się do powstawania zespołu suchego oka.

Nawilżanie oczu kuleje również wtedy, gdy długo przebywamy na ostrym słońcu. Ekspozycja na promienie słoneczne może zakończyć się bólem oczu, ale konsekwencje mogą być znacznie bardziej poważne, z czego niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Oczy męczą się również podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, albo przeciwnie – mocno ogrzewanych. Dochodzi do wysuszenia spojówek, a przy tym obserwujemy pogarszającą się kondycję skóry, a nierzadko także suchość w nosie czy chrypkę.

Również długotrwała podróż samochodem nie wpływa dobrze na kondycję oczu. Szczególnie, gdy podróżujemy nocą, a do tego warunki atmosferyczne nie są najlepsze – występują mgły lub opady deszczu.

Nawilżanie oczu a zespół suchego oka

Coraz więcej osób odczuwa dolegliwości bólowe, szczypanie, pieczenie czy swędzenie oczu. Nierzadko towarzyszy temu uczucie piasku pod powiekami i dochodzi znaczne zaczerwienienie oczu. Dolegliwości pogłębiają się, gdy bagatelizujemy objawy, a jednocześnie, wpatrzeni w monitory komputerów, zapominamy o patrzeniu w dal czy mruganiu. Dochodzi do sytuacji, w  której łez zaczyna brakować, a jeśli są, to bardzo szybko parują.

Dolegliwości bólowe z całą pewnością pozwolą złagodzić krople nawilżające. Są bezpieczne, można kupić je w każdej aptece bez recepty. Jednak krople nawilżające nie rozwiążą problemu, jeśli nie zadbamy o nawilżanie od wewnątrz. Musimy zatem wypijać znaczne ilości wody niegazowanej. Kolejną kwestią jest nawilżanie pomieszczeń. Staramy się je często wietrzyć, a jeśli to nie pomaga – kupujemy nawilżacz powietrza. Oczywiście nie zapominamy o ochronie oczu – kupujemy specjalne okulary do pracy przed komputerem, a w upalne dni nie wychodzimy z domu bez okularów przeciwsłonecznych.