soczewek

Najczęściej zadawane pytania przed założeniem soczewek

5 najczęstszych pytań o noszenie soczewek

Soczewki są nie tylko wygodne, ale i bezpieczne, pod warunkiem, że się z nich odpowiednio korzysta i właściwie je pielęgnuje. Niestety narosło wokół nich mnóstwo mitów, które poniekąd „psują” ich reputację. Co więcej, osoby, które dopiero zamierzają po nie sięgnąć borykają się z wieloma wątpliwościami i nie wiedzą, którym informacjom znalezionym w sieci ufać. Z tego też względu postanowiliśmy udzielić odpowiedzi na sześć najczęściej zadawanych pytań dotyczących noszenia soczewek. Wszystkie znajdziecie poniżej.

  1. Jakie są plusy i minusy noszenia soczewek.

Do niewątpliwych zalet soczewek kontaktowych należą: zdecydowanie lepszy komfort widzenia, wygoda, brak zniekształcania obrazu, brak ograniczania pola widzenia, brak zaparowywania w wyniku dużych wahań temperatur oraz brak osadzania się na nich kurzu co często obserwuje się w przypadku okularów. Natomiast zdecydowaną wadą jest konieczność dłuższej pielęgnacji. Wymaga ona więcej zachodu, bo soczewki trzeba codziennie czyścić specjalnymi preparatami.

  1. Kto może nosić soczewki?

W zasadzie soczewki kontaktowe może nosić każdy, o ile okulista nie stwierdzi co do tego żadnych przeciwwskazań. Ich noszenie wykluczają: choroba nowotworowa oka, zapalenie bądź podrażnienie spojówek a także blizny na rogówce. Natomiast polecane są w szczególności osobom, u których wada wynosi więcej niż sześć dioptrii lub, u których różnica wady między jednym a drugim okiem wynosi więcej niż trzy dioptrie. Soczewki polecane są również wszystkim, którzy przeszli operację usunięcia soczewki w wyniku rozwinięcia się zaawansowanej zaćmy.

  1. Czy noszenie soczewek może doprowadzić do infekcji oka?

Trzeba wyraźnie podkreślić, że soczewki w żaden sposób nie przyczyniają się po powstania infekcji oka. Powoduje je wyłącznie niewłaściwa higiena, a więc pomijanie usuwania zabrudzeń z soczewek czy dotykanie ich brudnymi rękoma. Czasem dochodzi do nich również wskutek wydłużania czasu stosowania soczewek, a więc korzystania z tych, których termin ważności już minął.

  1. Czy soczewki mogą przemieścić się na tył gałki ocznej?

Oczywiście to niemożliwe! Oko jest połączone z wnętrzem powiek za pomocą cienkiej błony, która uniemożliwia przedostanie się ciała obcego poza przednią powierzchnię oka. Jedyne do czego może dojść to do schowania się soczewki pod powieką, co uniemożliwi jej zdjęcie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się na wizytę do okulisty.

  1. Czy kolorowe szkła kontaktowe może nosić każdy?

Jak najbardziej! Kolorowe soczewki występują zarówno w wersji zerowej, jak i korygującej, więc osoby z wadami wzroku także mogą z nich korzystać, o ile dobiorą te o odpowiednich parametrach.