Wybór jednej pary okularów to niełatwa sprawa. Dostępność modeli jest ogromna, kolorystyka oprawek mocno zróżnicowana, a wielość fasonów tak duża, że niesposób od razu się zdecydować. Oczywiście ich wygląd jest ważny, ale nie mniej istotna jest wygoda użytkowania. Dla tych, którzy nie mają doświadczenia w wyborze okularów przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym uda im się dokonać zakupu, z którego będą w pełni zadowoleni.
Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów?
- Kształt – jak wiadomo z pomocą okularów można optycznie korygować kształt twarzy. Ogólna zasada jest taka, że osoby o okrągłym kształcie twarzy powinny postawić na kontrastowe i kanciaste oprawki, które zaostrzą zbyt miękkie rysy twarzy. Z kolei przy prostokątnym kształcie buzi lepiej zdecydować się na okrągłe lub owalne ramki, z pomocą których będzie można złagodzić zbyt ostre linie.
- Wielkość i grubość oprawek – te parametry mają nie mniejsze znaczenie niż kształt. Wielkość i grubość oprawek należy wybierać z rozwagą, by nie osiągnąć przerysowanego efektu. Najogólniej rzecz biorąc – osoby o dużych twarzach mogą pozwolić sobie na ciężkie i masywne oprawki wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, natomiast posiadacze drobnych twarzy powinni z nich kategorycznie zrezygnować, bo będą nadmiernie obciążały niewielką buzię. Zdecydowanie lepiej będą prezentować się w cienkich ramkach np. takich jakie pojawiają się w Ray-Ban Aviator.
- Proporcje – wybierając oprawki trzeba zwrócić uwagę na to, by ich górna część sięgała do łuku brwiowego, a dolna nie dalej niż do policzka. Jeżeli zaś chodzi o szerokość, to ramki nie powinny być szersze niż twarz, w innym wypadku będą sprawiać wrażenie za dużych.
- Wygoda – oczywiście wybierając okulary najlepiej je przymierzyć i sprawdzić, czy dobrze leżą. Nie powinny spadać w trakcie pochylania głowy ani uciskać nosa czy obszaru za uszami. Co więcej, ich dolna część nie powinna dotykać policzka, a górna powinna sięgać maksymalnie do łuku brwiowego. Jeżeli nie dopilnujemy tego drugiego aspektu, to na własne życzenie „pozbędziemy się brwi”.
- Styl – najlepiej wybrać w miarę uniwersalny fason, który będzie pasował do wszystkiego, zarówno na co dzień, jak i na większe wyjścia. Bezpieczna opcja to ta utrzymana w stonowanych kolorach i nie posiadająca zbędnych dodatków. Największy wybór takich produktów oferuje firma Ray-Ban, która stawia na ponadczasową klasykę w najlepszym wydaniu.
- Kolor – oprawki stanowią ramę dla oczu i dodatek, który będzie mocno zwracał na siebie uwagę. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, by ich kolor współgrał z odcieniem karnacji. Czym się kierować w trakcie zakupów? Osoby o ciepłym odcieniu skóry muszą celować w produkty o brązowym, miedzianym, śliwkowym, butelkowym i złotym odcieniu. Z kolei chłodne typy karnacji powinny rozejrzeć się za oprawkami w kolorze wiśni, granatu, stali oraz brudnego różu.
- Jakość – nie bójmy się potraktować kupna okularów jako inwestycji na lata. Lepiej zaopatrzyć się w jedną doskonałej jakości parę, z której będziemy mogli korzystać przez wiele sezonów, niż w tuzin produktów, które po kilku tygodniach się rozpadną. Zwracajmy zatem uwagę na jakość materiałów użytych do ich produkcji i estetykę wykonania, bo drobne elementy często decydują o całościowym wyglądzie artykułu. Oczywiście wytrzymałe okulary są drogie, ale warto za nie zapłacić więcej, bo w zamian otrzymamy produkt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.