Objawy krótkowzroczności
Większość osób potrafi wymienić rodzaje wad wzroku, niewiele jednak jest takich, które potrafią wyjaśnić na czym dane wady wzroku polegają lub jak się je leczy. Taka sytuacja jest o tyle smutna, że gdy u danej osoby zaczną występować objawy taka osoba może się za późno zorientować. O ile w większości przypadków nie będzie za późno na leczenie, zawsze warto przeciwdziałać rozwojowi choroby jak najwcześniej. Idąc jeszcze dalej, zgodnie ze starym powiedzeniem warto zapobiegać niż leczyć, należy pamiętać o profilaktyce w dbaniu o wzrok.
Jedną z najczęściej występujących wad wzorku jest krótkowzroczność. Jakie są zatem objawy krótkowzroczności i możliwości leczenia? Typowe objawy krótkowzroczności to problemy dotyczące odczytania znaków znajdujących się w oddali, napisów w filmach czy telewizji a także rozpoznanie osób z większej odległości. Obraz w krótkowzroczności jest rozmazany i nieostry. Rzeczom i osobom widzianym z oddali brakuje wyrazistości i jasno określonych konturów. Objawy krótkowzroczności to również bóle głowy, migreny i zmęczenie oczu. Ogólne osłabienie i bóle głowy jest o tyle zwodnicze, że nie zawsze bezpośrednio wskazuje na rozwój wady wzroku. Szczególnie w przypadku gdy na początku zmiany i trudności w widzeniu nie są być duże i drastyczne. W takim przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy problemy z widzeniem to tylko chwilowe osłabienie czy rozwój krótkowzroczności warto skonsultować się z okulistą.
Leczenie krótkowzroczności
Jakie są możliwości leczenia krótkowzroczności gdy już zostanie u nas rozpoznana? Mamy tutaj trzy możliwości: leczenie wady za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub zabieg chirurgiczny. Okulary korekcyjne to jedna z najprostszych i bezpiecznych metod korekty wad wzroku. Jest to opcja szybka i co więcej nie ma przeciwskazań. Dla osób, które z różnych względów nie chcą jednak nosić okularów pozostają soczewki. Soczewki są już jednak opcją bardziej skomplikowaną i niestety nie dla wszystkich. Ze względu na specyfikę budowy oka lub inne schorzenia nie wszyscy mogą nosić soczewki. O doborze odpowiednich soczewek powinien zawsze zadecydować okulista. Zakładanie i utrzymanie soczewek w czystości nie jest również prostą sprawą. W końcu pozostaje trzecia możliwość zabiegu chirurgicznego. Mimo coraz lepszej technologii zabieg laserowej chirurgii oka nie w stu procentach bezpieczny i nie gwarantuje, że krótkowzroczność nie powróci.