Leczenie krótkowzroczności

Leczenie krótkowzroczności – co trzeba wiedzieć

Objawy krótkowzroczności

Większość osób potrafi wymienić rodzaje wad wzroku, niewiele jednak jest takich, które potrafią wyjaśnić na czym dane wady wzroku polegają lub jak się je leczy. Taka sytuacja jest o tyle smutna, że gdy u danej osoby zaczną występować objawy taka osoba może się za późno zorientować. O ile w większości przypadków nie będzie za późno na leczenie, zawsze warto przeciwdziałać rozwojowi choroby jak najwcześniej. Idąc jeszcze dalej, zgodnie ze starym powiedzeniem warto zapobiegać niż leczyć, należy pamiętać o profilaktyce w dbaniu o wzrok.

Jedną z najczęściej występujących wad wzorku jest krótkowzroczność. Jakie są zatem objawy krótkowzroczności i możliwości leczenia? Typowe objawy krótkowzroczności to problemy dotyczące odczytania znaków znajdujących się w oddali, napisów w filmach czy telewizji a także rozpoznanie osób z większej odległości. Obraz w krótkowzroczności jest rozmazany i nieostry. Rzeczom i osobom widzianym z oddali brakuje wyrazistości i jasno określonych konturów. Objawy krótkowzroczności to również bóle głowy, migreny i zmęczenie oczu. Ogólne osłabienie i bóle głowy jest o tyle zwodnicze, że nie zawsze bezpośrednio wskazuje na rozwój wady wzroku. Szczególnie w przypadku gdy na początku zmiany i trudności w widzeniu nie są być duże i drastyczne. W takim przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy problemy z widzeniem to tylko chwilowe osłabienie czy rozwój krótkowzroczności warto skonsultować się z okulistą.

Leczenie krótkowzroczności

Jakie są możliwości leczenia krótkowzroczności gdy już zostanie u nas rozpoznana? Mamy tutaj trzy możliwości: leczenie wady za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub zabieg chirurgiczny. Okulary korekcyjne to jedna z najprostszych i bezpiecznych metod korekty wad wzroku. Jest to opcja szybka i co więcej nie ma przeciwskazań. Dla osób, które z różnych względów nie chcą jednak nosić okularów pozostają soczewki. Soczewki są już jednak opcją bardziej skomplikowaną i niestety nie dla wszystkich. Ze względu na specyfikę budowy oka lub inne schorzenia nie wszyscy mogą nosić soczewki. O doborze odpowiednich soczewek powinien zawsze zadecydować okulista. Zakładanie i utrzymanie soczewek w czystości nie jest również prostą sprawą. W końcu pozostaje trzecia możliwość zabiegu chirurgicznego. Mimo coraz lepszej technologii zabieg laserowej chirurgii oka nie w stu procentach bezpieczny i nie gwarantuje, że krótkowzroczność nie powróci.