laserowa korekcja wad wzroku

Laserowa korekcja wad wzroku – informacje

Rozwój medycyny sprawił, że wady wzroku można korygować nie tylko przez noszenie okularów czy soczewek kontaktowych, ale również przy pomocy zabiegów. Są skuteczne i pozwalają uporać się z różnorakimi problemami m.in. krótkowzrocznością, dalekowzrocznością,i astygmatyzmem. O tym, na czym polega laserowa korekcja wad wzroku i jakie jej metody wyróżniamy, dowiecie się z dalszej części artykułu.

Czym jest laserowa korekcja wad wzroku?

Laserowa korekcja wad wzroku to zabieg polegający na precyzyjnym modelowaniu kształtu rogówki oka. Umożliwia takie jej wyprofilowanie, by docierające do oka promienie światła były skupiane w odpowiednim miejscu na siatkówce, a to z kolei gwarantuje wyraźne widzenie. Oczywiście wiązka lasera dobierana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poprzedza ją wykonanie stosownych badań kwalifikacyjnych, na których podstawie można określić jej optymalne parametry techniczne. Korekcja krótkowzroczności polega na spłaszczeniu rogówki, natomiast leczeniu dalekowzroczności służy jej uwypuklenie.

Metody wykorzystywane przy laserowej korekcji wad wzroku

Wady wzroku można korygować przy zastosowaniu następujących metod:

  • LASIK – polega na utworzeniu i odchyleniu płata rogówki oraz działaniu wiązką lasera na jej zrąb, dzięki czemu można zmienić jej krzywiznę. Po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych czynności płatek umieszcza się w dotychczasowym miejscu. Ta metoda laserowej korekcji wad wzroku jest jedną z najpopularniejszych, ponieważ daje możliwość szybkiego powrotu do normalnego trybu życia. Gojeniu się ran nie towarzyszy ból, a ostrość widzenia pojawia się zwykle po upływie paru godzin od zabiegu.
  • PRK – to metoda, w której dochodzi do usunięcia nabłonka rogówki i wytworzenia jej powierzchniowych warstw przy pomocy lasera. Zabieg jest dość inwazyjny, ponieważ rogówka musi samoczynnie odbudować usunięty nabłonek. Na ten czas pacjentowi zakładana jest specjalna opatrunkowa soczewka kontaktowa, którą usuwa się mniej więcej po tygodniu. Co ważne – wzrok poprawia się stopniowo, a powrót do zdrowia trwa jakieś dwa tygodnie.
  • EPILASIK – laserowa korekcja wad wzroku (dowiedz się więcej o laserowej korekcji wad wzroku), która polega na utworzeniu jeszcze cieńszego płatka nabłonka rogówki niż przy zastosowaniu metody LASIK. To z kolei sprawia, że laser „działa” wyłącznie na zewnętrzne warstwy zrębu rogówki, co jest znacznie bezpieczniejsze, powoduje szybsze gojenie się ran i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.
  • LASEK – wiązka lasera kształtuje wyłącznie powierzchniową warstwę rogówki, która jest wtórnie pokrywana przesuniętą wcześniej warstwą komórek nabłonka. Dzięki temu rozwiązaniu operowane miejsce lepiej i szybciej się goi, mniej boli, a jego podatność na powikłania staje się znacznie mniejsza.
  • PTK – nowoczesna metoda stosowana do modelowania rogówki po niektórych zabiegach chirurgicznych oraz usuwania różnorakich zmian pojawiających się na jej powierzchni. Zabieg wykonuje się przy użyciu lasera excimerowego.