13 lipca 2018 | 11:27
okulary oakley dla osób aktywnych

Kilka słów o sportowych okularach

Osoby aktywne wiedzą, jak ważny jest odpowiedni ubiór sportowy i dodatki, które zapewniają wygodę podczas treningu. Dlatego też powinny korzystać tylko z najlepszych jakościowo produktów, które zminimalizują ryzyko kontuzji i pozwolą osiągać świetne wyniki. W tym artykule napiszę kilka słów o odpowiednich okularach sportowych, które konstrukcją i parametrami nieco różnią się od tych standardowych. A zatem, zapraszam do dalszej lektury!

Cechy sportowych okularów

Z okularów sportowych korzysta się w ekstremalnych warunkach, więc muszą być bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Najważniejsze, aby zostały zrobione z wytrzymałych materiałów. W szczególności dotyczy to soczewek, które w razie upadku mogłoby się potłuc. Aby tego uniknąć produkuje się je z trwałego poliwęglanu oraz trivexu. Oczywiście muszą być wyposażone w odpowiednie filtry. Najlepiej, aby posiadały filtr polaryzacyjny, który rozprasza odblaski i minimalizuje ryzyko powstawania świetlnych refleksów, ale wystarczające mogą się okazać też te z filtrami UVA i UVB. Więcej informacji o filtrach i ich kategoriach znajdziesz na stronie mrvintage.pl. Co więcej, wybierając je trzeba pamiętać, iż muszą być dobrze dopasowane do kształtu twarzy i dobrane do rodzaju sportu, który zamierzamy uprawiać.

Warto rozejrzeć się za modelem, który posiada wymienne szkła, a do jego zauszników przymocowana jest specjalna gumka, którą zakłada się za głowę. Dzięki niej okulary doskonale leżą i nie przesuwają się, gdy wykonujemy gwałtowne ruchy. Świetnym rozwiązaniem, które stosuje się przy produkcji sportowych okularów jest umieszczenie w okolicy oprawek wstawek z gąbki, które chronią delikatną skórę wokół oczu przed podrażnieniami i otarciami.

Wśród sportowców i osób aktywnych szczególnym uznaniem cieszą się okulary Oakley. Zapewniają one doskonałe widzenie (nie zniekształcają obrazu ani nie „przekłamują” kolorów), są wygodne, świetnie się je nosi i są niebywale wytrzymałe. Ich ceny są dość wysokie, ale za tak wspaniałą jakość warto zapłacić nieco więcej.

Kolory soczewek

Warto podkreślić, że kolor soczewek nie pełni jedynie funkcji estetycznej, ale decyduje o jakości ochrony wzroku, więc jego wybór nie może być dziełem przypadku. Poniżej opisuję te najpopularniejsze i podpowiadam, kto powinien je nosić.

  1. Czarne i grafitowe – to najczęstszy kolor soczewek, który zapewnia doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Soczewki o tym zabarwieniu będą idealne dla osób uprawiających turystykę i wspinaczkę górską.
  2. Pomarańczowe i żółte – gwarantują dość dobrą ochronę przed promieniowaniem podczerwonym i zapewniają widzenie wyraźnych kontrastów. Odpowiednie dla narciarzy, rowerzystów, osób jeżdżących na rolkach oraz uprawiających sporty wodne.
  3. Brązowe – blokują docieranie do oczu światła o niebieskim zabarwieniu i poprawiają widzenie światła czerwonego. Gwarantują doskonale widzenie kształtów i kolorów, zarówno w powietrzu, jak i pod wodą. Powinni je nosić kierowcy, rowerzyści, tenisiści, biegacze oraz osoby uprawiające trekking.
  4. Bursztynowe – mają takie same właściwości jak soczewki w odcieniach brązu. Warto je nosić zwłaszcza w pochmurne dni. Idealne dla kierowców, osób uprawiających biegi, chodzących po górach i jeżdżących na rowerze.
  5. Szare – to bardzo uniwersalny odcień, a soczewki w tym kolorze sprawdzą się zarówno podczas treningów, jak i przy codziennym użytkowaniu. Gwarantują komfortowe widzenie i wyraźne rozróżnienie kształtów. Ponadto nie zniekształcają kolorów i działają na wzrok w sposób uspokajający. Można je nosić o każdej porze dnia i w każdą porę roku.
  6. Zielone – posiadają takie same właściwości jak szare, jednak są rzadziej spotykane w okularach, co stanowi duży minus. Można je nosić zarówno w słoneczny, jak i pochmurny dzień. Idealne na każdą porę roku.
  7. Różowe – najlepiej nosić je w pochmurne dni, gdyż z mocniejszym promieniowaniem słonecznym słabo sobie radzą. Zapewniają dobrą ostrość widzenia kształtów i barw. Powinni się w nie zaopatrzyć narciarze, wędkarze i osoby jeżdżące na rolkach.
  8. Przezroczyste – nie chronią oczu przed szkodliwym promieniowaniem, ale przed urazami mechanicznymi i przedostawaniem się do nich pyłków bądź drobinek kurzu, co w sporcie zdarza się dosyć często.