zielona tęczówka oka

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Zakup soczewek kontaktowych jest bardzo ważny – w końcu od niego zależy nasza wygoda, ostrość widzenia i tym samym nasze bezpieczeństwo. Na jakie soczewki musimy się więc zdecydować?

Podstawą jest oczywiście dobranie soczewek do posiadanej przez nas wady wzroku – dostępne na rynku soczewki występują w wielu rodzajach. Można podzielić je według materiału, z którego zostały wykonane, czas ich noszenia, tryb noszenia oraz ich przeznaczenie. Jeśli chodzi o materiał, wyróżniamy soczewki twarde i miękkie – znacznie częściej wykorzystuje się bardziej miękkie odmiany, które są znacznie bardziej komfortowe. Odmianę twardą stosuje się jedynie wtedy, kiedy nie ma możliwości stosowania soczewek miękkich. Soczewki dzieli się także ze względu na czas ich noszenia. Wyróżniamy modele jednorazowe i te wielokrotnego użytku, a nawet roczne. W tym wypadku wiele zależy od indywidualnych potrzeb, komfortu czy skłonności użytkownika.

Na początek poleca się zwłaszcza soczewki jednodniowe, które nie wymagają pielęgnacji oraz nie powodują uczuleń, o modele tygodniowe czy miesięczne trzeba dbać, by nie sprawić by soczewka zaszkodziła zamiast pomóc. Inną formą podziału jest tryb noszenia – najpopularniejsze są soczewki dzienne, zdejmowane zazwyczaj na noc, jednak na rynku dostępne są także soczewki elastyczne do noszenia przez kilka dni lub soczewki ciągłe, do noszenia nawet przez miesiąc. Ostatnim podziałem jest tryb soczewki – korekcyjne, kosmetyczne, lecznicze – tutaj także dobieramy model ze względu na wadę wzroku lub na zapotrzebowanie.