błękitne oczy

Jak dbać o oczy?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu możemy podziwiać piękno otaczającego nas świata, uczyć się, poznawać nowe rzeczy itp. Warto zatem jak najlepiej o niego dbać. Jak to zrobić i czego przestrzegać? Kilka przydatnych porad zamieszczamy w dalszej części artykułu.

  1. Noś okulary przeciwsłoneczne – oczy bardzo źle znoszą silne promieniowanie UV, które wytwarza słońce. Dlatego zawsze, zwłaszcza w upalne dni, powinno się nosić okulary przeciwsłoneczne. Nie dość, że zapewnią one należyty komfort widzenia i ogromną wygodę, to na dodatek ochronią oczy i delikatną skórę wokół nich przed negatywnym wpływem promieniowania UV.
  2. Stosuj się do zaleceń okulisty – jeśli masz wadę wzroku i powinieneś nosić okulary lub soczewki to bezwzględnie przestrzegaj zaleceń okulisty. Wytężanie wzroku może jeszcze bardziej pogłębić wadę lub przyczynić się do wystąpienia kolejnych niepotrzebnych problemów. Oczywiście używając soczewek lub okularów dbaj o higienę. Soczewek używaj zgodnie z ich przeznaczeniem, zdejmuj na noc i czyść stworzonym do tego preparatem. Jeżeli zaś chodzi o okulary to regularnie usuwaj z nich zabrudzenia, tak by zapewnić sobie jak najlepszą jakość widzenia. O tym, jak prawidłowo czyścić okulary dowiecie się z tego artykułu: www.okularyporadnik.pl.
  3. Czytaj przy wyraźnym świetle – zawsze czytaj przy zapalonym świetle i postaraj się o to, by było ono wyraźne. Dzięki temu unikniesz nadmiernego zmęczenia oczu, które z czasem mogłoby doprowadzić do pogorszenia się stanu wzroku. Zadbaj również o to, aby źródło światła znajdowało się za Tobą lub tuż obok.
  4. Rób przerwy podczas pracy przy komputerze – większość z nas każdego dnia spędza sporą ilość czasu przed komputerem, czy to w domu, czy to w pracy. Niestety bardzo często zapominamy o tym, by na każdą godzinę spędzoną przed ekranem monitora zrobić sobie 5-minutową przerwę. To sprawi, że wzrok nieco odpocznie.
  5. Wysypiaj się – nie od dziś wiadomo, że sen pozwala zregenerować organizm i daje mu odpocząć. Także wzrok docenia jego dobrodziejstwo. Dlatego też, gdy zauważysz że Twoje oczy są zaczerwienione a wzrok zmęczony to utnij sobie krótką drzemkę. W przypadku obserwowania takich objawów warto też zmniejszyć ilość czasu spędzanego przed telewizorem lub monitorem komputera.
  6. Zadbaj o właściwą dietę – to co jemy przekłada się na ogólne zdrowie organizmu i jego kondycję. Dotyczy to również oczu. Dlatego, jeśli chcesz o nie właściwie zadbać powinieneś włączyć do swojego menu produkty bogate w witaminę A – idealna będzie marchew, produkty pełnoziarniste i zawierające luteinę (znajdziesz ją np. w jajkach).
  7. Wykonuj specjalne ćwiczenia relaksacyjne – aby utrzymać wzrok w dobrej kondycji, regularnie wykonuj ćwiczenia relaksacyjne. Mnóstwo zestawów znajdziesz w sieci. Wystarczy tylko trochę poszukać i do dzieła!
  8. Regularnie odwiedzaj okulistę – pisaliśmy już o tym, że trzeba przestrzegać zaleceń okulisty dotyczących noszenia okularów i soczewek. Dodać trzeba również, że raz do roku warto się do niego wybrać na wizytę kontrolną. Zwłaszcza osoby, które cierpią na wady wzroku powinny być pod jego stałą kontrolą, by móc sprawdzić czy wada się nie pogłębia.