Dziecko nie chce nosić okularów

Dziecko nie chce nosić okularów

Dziecko nie chce nosić okularów – co robić?

Wada wzroku nie jest powodem do wstydu, co niestety dzieciom czasem trudno wytłumaczyć. Na szczęście dziś coraz rzadziej zdarza się, że dziecko jest nazywane okularnikiem i wyśmiewane przez rówieśników, ale i takie sytuacje mają miejsce. Wówczas maluch upiera się i odmawia noszenia okularów. Co zrobić, gdy spotkamy się z taką sytuacją? Jak postępować, gdy dziecko nie chce nosić okularów?

Wybór okularów w salonie optycznym

Dziecko nie chce nosić okularów, bo uważa je za brzydkie i niewygodne? Daj mu wybór! Idź z dzieckiem do salonu optycznego i pozwól wybrać takie oprawki, które mu się podobają. Być może maluch lubi konkretny kolor albo bajkowe motywy? Współczesne oprawki dla małych dzieci są naprawdę bardzo interesujące i zaspokoją gusta nawet najbardziej wybrednego malucha.

Kiedy już dziecko wybierze konkretny model, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie dopasowanie. Nie ma nic gorszego niż wiecznie zsuwające się z nosa oprawki, albo też ramki uciskające uszy czy nos. Nawet my, dorośli, nie znosimy takich sytuacji i dbamy o maksymalne dopasowanie oprawek do kształtu twarzy. W przypadku dzieci jest to jeszcze ważniejsze.

Dziecko nie chce nosić okularów? Daj mu dobry przykład!

Nic dziwnego, że maluch unika okularów, jeśli rodzic postępuje identycznie. Małe dzieci uwielbiają naśladować rodziców – wykorzystaj to! Staraj się jak najczęściej zamieniać szkła kontaktowe na wygodne oprawki. A jeśli nie masz wady wzroku, zainwestuj w popularne „zerówki”.

Innym sposobem jest wyszukanie w Internecie zdjęć osób znanych i lubianych (przez dziecko), które noszą okulary. Może ulubiony aktor jest okularnikiem? Może wokalista zespołu grającego muzykę dla dzieci? A może bohater bajki lub filmu?

Zachęcaj do noszenia okularów, tłumacz dlaczego to takie ważne

Powiesz, że przecież cały czas tłumaczysz i nic to nie daje? Nie zniechęcaj się. Dziecko prędzej czy później zrozumie, dlaczego musi nosić okulary. Na pewno będzie chciało mieć zdrowe oczy w przyszłości, a osiągnie ten cel tylko wtedy, gdy zrealizuje zalecenia okulisty.