Oprawki damskie i oprawki męskie – wybieramy okulary przeciwsłoneczne
W sezonie wakacyjnym obserwujemy wzmożony ruch w salonach optycznych. Klienci poszukują odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, które ochronią ich wzrok przez szkodliwym promieniowaniem UV. Sprawdzają zatem, jak wysokie filtry posiadają konkretne okulary, skupiają się także na ich walorach estetycznych. Okulary muszą pasować do danej osoby – jej twarzy, ale i usposobienia. Niekiedy klienci wprost pytają, czy dany model to oprawki damskie, czy męskie, bowiem nie potrafią tego rozróżnić.
Płeć a okulary przeciwsłoneczne
Niektóre modele okularów rzeczywiście powstały z myślą o mężczyznach, inne o kobietach. Niekiedy można je odróżnić na pierwszy rzut oka, innym razem nie jest to możliwe. Wynika to z faktu, iż współcześnie powstaje wiele artykułów uniwersalnych. Dyskusje na temat tego, co wolno, a czego nie wolno nosić i robić kobietom oraz w czym są lepsze/gorsze od mężczyzn dawno ucichły. Dziś mówi się o równouprawnieniu płci. Oczywiście dotyczy to znacznie poważniejszych sfer życia niż moda, niemniej da się zauważyć, że powstaje coraz więcej ubrań i dodatków, których nie da się nazwać typowo kobiecymi czy typowo męskimi. Oprawki okularów nie są tutaj wyjątkiem.
Należy jednak wspomnieć, że pierwotnie okulary przeciwsłoneczne powstawały z myślą o mężczyznach, o konkretnie lotnikach, którym ostre słońce utrudniało wykonywanie pracy. Tak było w przypadku kultowych dziś okularów Ray-ban. Stopniowo mężczyźni sięgali po okulary coraz częściej i chętniej, ale na oprawki damskie trzeba było długo czekać. Nie oznacza to, ze kobiety wcześniej nie nosiły okularów przeciwsłonecznych, jednak model dedykowanych dla nich Ray-banów powstał znacznie później niż modele męskie.
Oprawki damskie i męskie – jak je rozpoznać?
Jak już zostało wspomniane we wstępie, niekiedy nie da się tego rozpoznać i należy uwierzyć na słowo, że dany model powstał z myślą o mężczyznach, a inny o kobietach. Uważa się jednak, że oprawki damskie (szeroki wybór znajdziesz tutaj) są nieco mniejsze i lżejsze od męskich. Mają też łagodniejsze formy. Jednocześnie to właśnie wśród modeli dedykowanych dla pań występuje większa różnorodność kształtów i kolorów. Kobiety lubią mieć wybór, dlatego często decydują się na kilka par okularów zamiast jednej klasycznej.
Mężczyzn zazwyczaj zadowala jedna konkretna para, którą śmiało można założyć zarówno do stylizacji eleganckich, jak i codziennych, sportowych. Mężczyźni zwracają natomiast ogromną uwagę na jakość wykonania okularów. Raczej nie są skłonni do zakupu ładnych przedmiotów, jeśli nic nie zwiastuje, że posłużą im na dłużej. Tymczasem kobietom zdarza się kupić ładne oprawki damskie tylko dlatego, ze mają odpowiedni kształt i kolor. Na szczęście w sprawdzonych sklepach internetowych czy salonach optycznych sprzedawane są wyłącznie artykuły optyczne wysokiej jakości.