Czy okulary przeciwsłoneczne chronią przed chorobami?

Okulary przeciwsłoneczne – co musisz wiedzieć

Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne są niezwykle ważne – dzięki nim jesteśmy w stanie sprawić, że nasz wzrok będzie znacznie dłużej sprawny, ale i my poczujemy się bezpiecznie, mają znacznie wyraźniejsze pole widzenia i tym samym bez obaw możemy prowadzić samochód czy jeździć po stoku z perfekcyjną widocznością.

Musimy jednak wiedzieć, że jedynie odpowiednio dobrane u optyka okulary zadziałają na nasz wzrok korzystnie – modele ze zwykłych sklepów czy bazarków jedynie zaszkodzą. Poprzez nieodpowiednie szkła sprawiają, że źrenica się rozszerza – przez to więcej szkodliwych promieni wpuszczanych jest do wnętrza oka. Kiedy jednak zdecydujemy się na godne zaufania okulary znanych marek, wyposażone w odpowiednie filtry, możemy spać spokojnie. Promienie słoneczne przedostające się do oka mogą być bowiem przyczyną zapadania na wiele chorób wzroku – między innymi na zaćmę, skrzydlik, czyli niezłośliwą narośl na oku oraz na czerniaka, czyli raka skóry. Zdarzają się także zachorowania na degenerację plamki żółtej – jest to część oka, która jest odpowiedzialna za rozpoznawanie szczegółów. Jak więc widzimy – zwrócenie uwagi na odpowiednie okulary może nawet uratować nasz wzrok. Namiar światła może być także powodem zachorowań na uciążliwe zapalenie spojówek – ta choroba objawia się pieczeniem, łzawieniem i zaczerwieniem oczu, które często obficie ropieją. Zapalenie spojówek można leczyć między innymi okłady z esencji herbaty czy ze świetlika, jednak najskuteczniejsze są leki przeciwzapalne przepisane przez okulistę.

Same okulary przeciwsłoneczne wysokiej jakości to nie wszystko – warto włączyć do swojej diety wzmacniające wzrok pokarmy – należą do nich czarne jagody, sałata, szpinak i brokuły.

Dla osób na codzień noszących okulary korekcyjne korzystanie z tych przeciwsłonecznych może być uciążliwe – niekiedy muszą one zainwestować w dwie pary okularów. Na szczęście pojawiło się rozwiązanie, które jednocześnie pozwala nam widzieć wyraźnie, ale również chronić wzrok przed dalszymi chorobami. Tego typu okulary to tak zwane fotochromy. Ich najważniejszą cechą jesto to, że reagują na światło ultrafioletowe i natychmiastowo się przyciemniają lub rozjaśniają do pełnej przezroczystości. Wszystko zależy od natężenia promieni UV – dzięki temu możemy nosić te same okulary przez cały dzień, a one dopasowywać się będą do warunków, w jakich przebywamy.

Jak widać, zdecydowanie lepiej dla naszego zdrowia zrobią dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne – jeszcze lepiej kiedy będą to inteligentne modele, które same dopasują się do naszych potrzeb. Skrzydlik czy zaćma to poważne choroby, które mogą mieć zgubne skutki dla naszego wzroku, a to właśnie „dzięki” promieniom słonecznym możemy je sobie zapewnić. Skrzydlik to narośl niezłośliwa która powstaje w oku i może powodować spore blizny na rogówce. Powoduje zgrubienie spojówki, co powoduje rozrost tkanki. Zaćma jest za to dużo poważniejszą chorobą, która powoduje zmętnienie siatkówki. Jest przyczyną ślepoty, wiec zdecydowanie lepszym wyjściem jest troska o swój wzrok tak, by nie dopuścić do zachorowania na tą groźną chorobę.