Budowa oka

Budowa oka: z czego składa się narząd wzroku?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Ułatwia poznawanie świata,dostarcza niezapomnianych wrażeń i zapadających w pamięci widoków. Bez niego funkcjonowanie w świecie staje się wyraźnie utrudnione. Warto zatem dowiedzieć się, z czego składa się jeden z kluczowych narządów człowieka. W tym artykule opisujemy budowę oka i w skrócie charakteryzujemy każdy z jego elementów. Przyjemnej lektury!

Budowa oka – charakterystyka jego najważniejszych elementów

Najogólniej rzecz ujmując oko składa się z gałki ocznej, aparatu ruchowego oka i aparatu ochronnego, w obrębie których występują mniejsze/poszczególne elementy. Najważniejsze z nich to:

    • Gałka oczna – ma kulisty kształt i dwa bieguny: przedni i tylny. Waży ok. 7 g, a jej średnica waha się między 23-24 mm. Złożona z trzech błon – zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Błonę zewnętrzną tworzą twardówka i rogówka, środkową (inaczej nazywa się ja błoną naczyniową) – naczynia krwionośne, tęczówka, ciało rzęskowe oraz naczyniówka, natomiast zewnętrzną (inaczej określaną mianem błony czuciowej) stanowi siatkówka.
    • Twardówka – tworzą ją włókna kolagenowe. To jej gałka oczna zawdzięcza swój kulisty kształt. Pełni również funkcję ochronną. Zbudowana z trzech warstw.
    • Rogówka – to jeden z ważniejszych elementów budowy oka. To błona, która chroni oko, ale nie tylko. Odpowiada również za sprawnie funkcjonujący układ optyczny oka. Tworzy ją pięć warstw, natomiast jej średnica wynosi 12 mm.
    • Spojówka – to przezroczysta błona, która pokrywa ścianę gałki ocznej.
    • Błona środkowa (naczyniowa) – tworzy ją ogromna ilość naczyń krwionośnych, której zawdzięcza ciemnoczerwone zabarwienie. Odżywia siatkówkę i dostarcza do niej tlen.
    • Tęczówka – może mieć różne zabarwienie (niebieskie, brązowe, zielone). W samym jej środku znajduje się źrenica. Przechodzi w ciało rzęskowe.
    • Źrenica – to otwór o średnicy 3-4 mm. Reguluje dopływ światła do oka, tak by zapewnić mu jego optymalną ilość. Jej zwężenie najczęściej następuje, gdy bezpośrednio na oko skierowane zostanie źródło światła lub gdy oglądamy z bliska jakiś przedmiot.
    • Soczewka – bez niej budowa oka byłaby niekompletna, a ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od oka niemożliwe. Jest przezroczysta, otoczona torebką i korą. Może zmieniać swój kształt. Odpowiada za akomodację oka.
    • Siatkówka – złożona z 10 warstw. Stanowi światłoczułą błonę „zaopatrzoną” w czopki i pręciki, które „tworzą” widziany obraz.
    • Oprócz nich wyróżnia się jeszcze: oczodół, powieki, narząd łzowy, aparat ruchowy oka i unaczynienie gałki ocznej.

Zainteresowała cię budowa oka? Już wiesz, który „element” odpowiada za widzenie, a który za akomodację? Mamy nadzieję, że tak!