25 maja 2018 | 16:32
astygmatyzm

Astygmatyzm, czyli kilka słów o niezborności rogówki

Astygmatyzm to wada wzroku, której charakterystyczną cechą jest niesymetryczność rogówki oka. Gdy szerokość narządu wzroku jest większa niż jego wysokość, światło nie może zostać skupione w odpowiednim miejscu, co skutkuje powstaniem rozmazanego obrazu. Wyróżnia się kilka jego odmian. Niestety astygmatyzm jest wadą, której nie da się całkowicie skorygować. Jakie są jego objawy i przyczyny oraz jak się go diagnozuje i leczy? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu!

Astygmatyzm i jego objawy

Do najczęstszych objawów astygmatyzmu zalicza się: zamglone widzenie, bóle głowy, przekrzywianie głowy, widzenie linii krzywych zamiast prostych, nieostre kontury przedmiotów, częstsze mruganie oraz mrużenie i tarcie oczu. Oprócz nich pojawiają się też podwójne widzenie lub rozmazywanie się liter, szybkie męczenie się oczu oraz kłopoty ze skupieniem wzroku na czcionce.

Przyczyny astygmatyzmu

Powodem powstawania astygmatyzmu jest nieprawidłowy kształt rogówki, która zamiast okrągłego kształtu ma wydłużony. To z kolei powoduje, że wiązka światła docierająca do oka zniekształca się, a widziane obrazy robią się zamazane. W większości przypadków astygmatyzm dziedziczy się po krewnych, niemniej może pojawić się też w następstwie urazu oka oraz w wyniku stożka rogówki, czyli zmiany jej kształtu i grubości.

Metody rozpoznania astygmatyzmu

Astygmatyzm diagnozuje się przy zastosowaniu jednej z kilku dostępnych metod. Podstawową jest badanie wzroku polegające na rozpoznaniu przez pacjenta liter umieszczonych na tablicy znajdującej się w odległości 5 m od niego. Drugą z nich jest keratometria, dzięki której można zmierzyć krzywiznę rogówki i „zbadać” jej kształt. Ponadto lekarz może wykonać jeszcze topografię rogówki, która dostarczy mu szczegółowych i istotnych dla określenia wady wzroku informacji.

Jak leczy się astygmatyzm?

Zniwelowania omawianej wady wzroku można dokonać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest dobranie odpowiedniego rodzaju soczewek okularowych lub szkieł kontaktowych (soczewki toryczne). Jeżeli jednak wada jest duża i mocno utrudnia funkcjonowanie, można wykonać zabieg laserowej korekcji wad wzroku LASIK lub przeprowadzić keratotomię astygmatyczną.